Novinky

Apple představil MacBook Pro s novými čipy M3. Z výkonu se vám zatočí hlava

  • MacBook Pro si nově můžete pořídit se základní variantou čipu M3
  • Čipy M3 Pro a M3 Max jsou extrémně výkonné
  • Ceny startují na částce 50 tisíc korun

Apple se poněkud netradičně rozhodl využít svátku Halloween k tomu, aby představil své další novinky. Celá prezentace se tentokrát točila kolem nových Maců, respektive čipů z rodiny M3. Největší pozornost si zcela pochopitelně bere modelová řada MacBook Pro, která v aktuální generaci představuje to nejlepší, co můžete od Applu dostat.

Celá událost s sebou přinesla také „pohřbení“ 13“ MacBooku Pro s Touch Barem, který nadobro zmizel z nabídky. Nově si tak MacBook Pro můžete pořídit jen ve dvou variantách – s 14“ a 16“ displejem. Oba modely spojuje stejné konstrukční řešení a identická nabídka portů, která se od minulých generací nikterak neliší.

Přestože se z hlediska konstrukce nic nového neudálo, Apple nám alespoň nadělil novou barevnou variantu, kterou nazývá vesmírně černá. Odstín by měl být údajně navržen tak, aby pohlcoval maximum světla. Minimálně na prezentačních materiálech vypadá černý MacBook Pro opravdu atraktivně. Osobně však nejvíce doufám v to, aby vesmírně černá varianta odolávala otiskům lépe než temně inkoustová, která je v tomto ohledu krajně nepraktická.

M3, M3 Pro, M3 Max: dostatek výkonu pro všechny

Prakticky všechny změny se odehrály pod kapotou v rámci nových čipů M3. Displej, počet konektorů, klávesnice, zkrátka veškerý zbylý hardware zůstal beze změny. Osobně patřím ke skupině, která je současnou podobou MacBooku Pro nadmíru spokojena, ale zároveň si umím představit i pár věcí, které by zasloužily změnu. Je například překvapující, že ani po třech letech od uvedení nové koncepce MacBooku Pro zde nemáme Face ID. Přitom ve výřezu v horní části displeje zde prostor pro umístění potřebných komponent rozhodně je.

Hlavní roli u MacBooku Pro 2023 hraje výpočetní výkon. A nutno říci, že výkonu můžete dostat opravdu požehnaně. Základ nabídky tvoří čip M3 s osmijádrovým procesorem a 10jádrovým GPU. Nejlevnější konfigurace začíná s 8GB operační pamětí, nicméně za příplatek lze mít až 24 GB jednotné paměti. Na výběr je také z pohledu úložiště, které může mít kapacitu 512 GB, 1 TB či 2 TB.

V případě, že patříte mezi náročnější uživatele, tak pro vás si Apple přichystal další dvě varianty. Zlatý střed představuje čip M3 Pro, který může mít až 12jádrový CPU a 18jádrové GPU. Základní M3 Pro spoléhá na 18 GB jednotné paměti, nicméně za příplatek 12 000 Kč lze získat dvojnásobnou porci. Interní SSD může mít až 4TB kapacitu.

Naprostý vrchol nabídky pak představuje MacBook Pro osazený čipem M3 Max. Ten může mít až 16jádrové CPU, 40jádrové GPU a 8TB SSD úložiště. Kapacita jednotné paměti začíná na 36 GB, ovšem za příplatek můžete dostat až 128 GB! M3 Max má být při určitých úkonech ,jako je například renderování, až 2,5x rychlejší než M1 Max. Hrubý výkon CPU je dokonce o 80 % vyšší, což samo o sobě působí naprosto impozantně.

Zaměřeno na grafický výkon

Všechny varianty čipu M3 spojuje 3nm výrobní proces, který je vůbec tím nejpokročilejším způsobem, jakým lze v současnosti vyrábět polovodičové součástky. Apple se tentokrát výrazně zaměřil na grafický výkon, který posiluje hardwarová akcelerace Ray Tracing a nová technologie dynamické mezipaměti. Čipy M3 mají navíc disponovat úplně novou generací GPU, což mají uživatelé pocítit při celé řadě úkonů počínaje složitým renderingem a konče technickým modelováním. Dvojnásobně rychlé má být také strojové učení, které pohání 16jádrový Neural Engine.

Na baterku vydrží celý den

V porovnání s předchozí generací se výdrž příliš nezměnila. Na druhou stranu je třeba dodat, že v tomto směru si vlastně není na co stěžovat. V kombinovaném provozu se bavíme o výdrž až 22 hodin na jedno nabití, což je naprosto luxusní hodnota. Zvlášť když k tomu připočteme fakt, že Mac při běhu na baterii snižuje svůj výkon naprosto minimálně, díky čemuž lze využít jeho plný potenciál i v terénních podmínkách.

Překvapivě dostupný

MacBook Pro s čipem M3 startuje na částce 49 990 korun. Za výkonnější M3 Pro zaplatíte 59 990 Kč, respektive 71 990 Kč v případě lépe vybavené verze s 1TB SSD a 12jádrovým procesorem. Nejvýkonější M3 Max začíná na ceně 95 990 Kč, za což dostanete 36 GB jednotné paměti a 1TB úložiště. Co se týče dostupnosti, Apple uvádí dodání od 7. listopadu. U výkonnější variant se doba dodání pohybuje v horizontu dvou až třech týdnů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Zní to PCčkářsky, akorát mi přijde, že vzhledem k ceně RAM chipů by už mohl Apple základní RAM začínat aspoň na 16 GB. U těch 8 GB už začíná stroj brzy swapovat. A víme také, že u Mac je RAM sdílená s GPU. Marná sláva, ono těch 8 GB je vážně hodně šibeniční.

    1. Nebudu lhát a přiznám, že těch 8 GB jednotné paměti (RAM) u MacBooku Pro mi přijde poněkud nepatřičně. 😀 U MacBooku Air to chápu, vzhledem k cílové skupině, ale pro řadu MacBook Pro to vnímám jako vcelku nedůstojné. Podle mě nemá smysl na základní konfigurací MBP vůbec přemýšlet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button