Novinky

Apple představil iOS 12: zkratky pro Siri a skupinový FaceTime

Apple před malou chvílí představil aktualizaci operačního systému iOS 12, která opět posouvá možnosti jablečných smartphonů a tabletů. Kromě obligátního vylepšení stability a odstranění evidovaných chyb se dostalo také na řadu novinek a funkčních vylepšení. Samotnému uvedení iOS 12 předcházela pravidelná dávka statistik, která ukázala, že mobilní platforma Applu patří mezi ty nejrychleji přijímané. Pochopitelně šlo o píchnutí do konkurenčního Androidu, který trpí fragmentací a v podstatě nemůže v tomto směru iOS nikdy konkurovat.

Rozšířená realita bude ještě lepší

Jako první se dostalo na rozšířenou realitu (AR) a s tím spojený nový souborový formát USDZ. Na jeho vývoji se podílelo filmové studio Pixar a svou ruku k dílu přidalo také Adobe. Smyslem USDZ je usnadnění práce s grafikou a modely objektů určených pro rozšířenou realitu. Z uživatelského hlediska bylo zajímavé sledovat, kam se posunuly schopnosti ARKitu od jeho loňského uvedení. Vývojáři nově dostanou mnohem více volnosti, díky nimž budou moci vyvíjet ještě propracovanější hry a aplikace. Součástí iOS 12 se stane také zbrusu nová aplikace “Měření“ na měření objektů v prostoru.

Další část prezentace se věnovala aplikaci Fotky (Photos) sdružující pořízené fotografie. Apple zde opět zapracoval na vyhledávacích algoritmech, díky kterým půjde ještě lépe a rychleji vyhledávat mezi jednotlivými snímky.

Zkratky pro Siri

Přestože hlasová asistentka Siri stále neumí česky (a zřejmě ani nikdy umět nebude), našince potěší nová funkce v podobě personalisovaných zkratek. V praxi si uživatel bude moci vytvořit vlastní fráze na nejrůznější operace či přístupy k datům v aplikacích. Velmi působivě vypadala ukázka sestavení řetězce na sebe navazujících akcí po zadání specifického příkazu.

iOS 12 vám prozradí, v jaké aplikaci trávíte nejvíc času

Další novou aplikací je “Report“, která uživateli naservíruje podrobné statistiky toho, jakým stylem používá své zařízení. Velmi přehledným způsobem se dozvíte, kolik času trávíte v jednotlivých aplikacích. Součástí nastavení bude možnost nastavení limitů pro jednotlivé aplikace. S trochou nadsázky se dá říci, že Apple vám pomůže ve vašem osobním boji s prokrastinací.

Nové Animoji, Memoji a skupinový FaceTime

Když Apple s iPhonem X představil své Animoji, jen málokdo očekával, kolik této formě komunikace bude věnovat pozornosti. Kromě několika nových potvůrek (koala, duch, tygr, Tyranosaurus) se všechny Animoji naučily vyplazovat jazyk. Apple se nebál jít ještě dál a představil Memoji. Jde o další animované charaktery, které si uživatel bude moci upravit přesně podle svých představ.

Jestli bych mě za sebe zmínit novinku, která mi udělala největší radost, bude to jednoznačně funkce pro skupinové videohovory. Prostřednictvím FaceTime půjde uskutečnit videohovory, kterých se může účastnit až 32 uživatelů.

iOS 12 půjde nainstalovat na všechna zařízení od roku 2013

Opomenout nelze ani krátko zmínku o výkonu. Nový iOS 12 půjde nainstalovat na zařízení z roku 2013. Aplikace by měly startovat o 40 % rychleji, v případě fotoaparátu bude start rychlejší až o 70 procent. Na výkonnosti systému se podepíše rychlejší změna taktovací frekvence, respektive její rychlejší úprava v závislosti na konkrétních potřebách.

Registrovaní vývojáři si mohou iOS 12 nainstalovat již nyní. Termín zpřístupnění veřejné beta verze je zatím neznámý, nicméně s nejvyšší pravděpodobností se tak stane v horizontu následujících týdnů. Veřejnost si bude muset na iOS 12 počkat do letošního podzimu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button