Novinky

Apple pracuje brýlích pro rozšířenou realitu. V budoucnu mohou nahradit iPhone

Apple na letošní konferenci WWDC představil novou platformu pro využití rozšířené reality. Její schopnosti demonstroval prostřednictvím iPadu, jehož displej sloužil jako okno do reality obohacené o virtuální prvky. Demo ukázky byly natolik působivé, že vývojáři bez prodlení začali ARKit zkoumat a představovat své první výtvory Youtubu. Redaktorům deníku Financial Times se ovšem podařilo dostat k informacím, které problematice kolem ARKit daly zcela nový rozměr. Společnost Apple podle nejmenovaného zdroje již delší dobu pracuje na novém produktu, který by mohl nastartovat masivní zájem široké veřejnosti o rozšířenou realitu.

Konkrétně má jít o speciální brýle, respektive několik prototypů, které vývojáři stále testují. První varianta operuje s prototypem, který disponuje sadou kamer, senzorů a dvojicí speciálních displejů. Ačkoli se doposud neobjevily jakékoli fotografie či bližší informace o konstrukci, s nejvyšší pravděpodobností půjde o obdobu Microsoft Hololens. Řešení Applu má mít údajně subtilnější konstrukci a více se podobat klasickým brýlím.

Apple si velmi dobře uvědomuje potenciál rozšířené reality – speciální brýle se mohou stát trefou do černého

Druhý a zároveň u inženýrů nepříliš kladně vnímaný prototyp disponuje 3D kamerami, nicméně postrádá zobrazovací část, jejíž úlohu plní připojený iPhone. Z logiky věci se jeví tato varianta jako nejméně vhodná pro další vývoj. Přes tento fakt se v Applu údajně vedou neustálé dohady o finální formě produktu. Za nerozhodností evidentně stojí vysoká komplikovanost a nalezení optimální rovnováhy mezi uživatelským zážitkem, konstrukcí a možnosti masové výroby. Apple si velmi dobře uvědomuje, že brýle pro rozšířenou realitu mohou za ideálních kondic přebrat roli iPhonu a stát se dominantním produktem kalifornského výrobce.

Apple nasadí rozšířenou realitu nejprve do iPhonu. Následovat budou chytré brýle, co změní svět

Co se týče předpokládaného termínu uvedení, podle dosavadních indicií se hovoří o roku 2018. Pokud ovšem přihlédneme k aktuální fázi vývoje, podle našeho názoru jde o velice optimistický termín. Mnohem reálněji vidíme debut brýlí pro rozšířenou realitu na rok 2019. Vývojáři mohou následující měsíce využít jako manévrovací prostor pro vyřešení základních otázek a následně projekt posunout do další fáze, která bude stát na vyladění hardwaru a softwaru.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button