Novinky

Apple plánuje odstřihnout Intel. Novou generaci Maců chce pohánět vlastními ARM procesory

Uznávaný analytik Ming-Chi Kuo o sobě dává opět vědět novou zprávou, v níž ohlašuje jeden z klíčových momentů, který zásadně ovlivní řadu jablečných produktů. Podle Kua se totiž blíží chvíle, kdy Apple začne používat výhradně procesory vlastního návrhu. To dělá již nyní, ovšem narazit na ně lze pouze v iPhonu, iPadu a Apple TV.

Pokud se Ming-Chi Kuo a jeho zdroje nemýlí, nejdéle v roce 2020 se dočkáme prvního Macu, který bude pohánět čipset s ARM architekturou. V podstatě to není ani poprvé, co o něčem takovém slyšíme. Apple je při vývoji svých počítačů zcela závislý na Intelu a jeho procesorech x86.

Apple na tom může pouze vydělat

Přechod na vlastní platformu může Applu přinést řadu zajímavých výhod. Jelikož bude mít maximální kontrolu nad designem procesorů, může lépe optimalizovat zbytek celého zařízení. Samozřejmě tu je také finanční stránka věci, respektive vyšších maržích, které pomohou s dalším plněním firemní pokladny. Apple zároveň přestane být závislý na Intelu, který je ze strany odborné veřejnosti často kritizován za spíše kosmetický postup ve vývoji nových procesorů.

Kuo také předpovídá, že samotnou produkci bude i nadále zajišťovat společnost TSMC, která je řadu let výhradním dodavatelem čipů z řady Apple A-xx. Továrny TSMC navíc disponují velmi kvalitním zázemím, které je pro vývoj takto složitých součástek naprosto klíčové.

Nová generace procesorů má posloužit také jako základní kámen pro zatím nepředstavenou platformu “Apple Advanced Car Assistance Systems“ pro autonomní řízení. Pokud se Ming-Chi Kuo nemýlí, vyvíjená čipová sada bude mozkem automobilu, který má nést logo nakousnutého jablka. Přestože zatím neznáme žádné bližší specifikace procesoru, s nejvyšší pravděpodobností bude vycházet 3nm architektury. 

Zdroj
9to5mac

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button