Apple oznámil vydání macOS Big Sur. Na jaké novinky se můžeme těšit?
Během letošní WWDC Apple předvedl již tradičně novinky ve svých operačních systémech, na které se budeme moci těšit během letošního podzimu. Apple Watch, iPady, iPhony, Apple TV a HomePody již máme určitě všichni aktualizované a radujeme se z novinek, které nám letošní systémy přinesly. Pokud jste četli pozorně, určitě jste si všimli, že jeden ze systémů ale stále aktuální není. A to možná ten nejdůležitější. Mluvím o operačním systému pro počítače Mac.
Myslím si, že nejsem jediný, kdo byl velice mile překvapen, že macOS byl posunut na novou metu a nyní se pyšní číslovkou 11. Název nového systému pro počítače Mac se snaží leakři uhodnout vždy několik měsíců dopředu. Letos se jim to ale nepovedlo. Nový macOS 11 byl pojmenován Big Sur, podle pobřežního regionu v Kalifornii. A my si budeme moci nový operační systém nainstalovat již zítra 12. listopadu 2020. Velmi pravděpodobně bude aktualizace vypuštěna v již tradičních 19 hodin.
Design: nový stupeň elegance
Tím, co každého nového uživatele macOS Big Sur praští ihned do očí, je jednoznačně kompletní redesign celého systému. Ikony aplikací mají nyní všechny stejný tvar. Mně osobně je velmi sympatické, že jsou tvarově stejné jako ikony z iOS a iPadOS.
Apple v sjednocování designu svých systémů letos opravdu nezaostával. Všechny aplikace jsou kompletně předělané a přináší zdokonalený nový design. Díky novému přehlednému designu s bočními panely po celé délce a aktualizovanými panely nástrojů se můžeme těšit na snazší práci s aplikacemi.
Ovládací i oznamovací centrum dostali také nový kabát. V ovládacím centru nyní najdeme posuvníky pro jas a hlasitost, ovladač hudby a další rychlé možnosti, které známe z iOS. Oznamovací centrum pak kombinuje nové widgety z iOS 14 a banery oznámení.
Safari: po všech stránkách vylepšený prohlížeč
Apple uvádí, že se jedná o dosud největší aktualizaci jejich operačního systému. Nová verze zlepšuje už tak skvělý výkon, šetří baterii vašeho Macu a obsahuje špičkové bezpečnostní funkce. V nové verzi Safari si můžete na pozadí nastavit vlastní fotografii na úvodní stránce a taky si definovat, co všechno se na ni může ukazovat. Na výběr je seznam četby, Oblíbené, panely iCloudu nebo nová zpráva o soukromí.
Díky podpoře API WebExtensions a migračních nástrojů budou vývojáři schopni do Safari přenášet rozšíření známé z jiných prohlížečů, které najdeme v nové specializované kategorii v App Storu. A na rozdíl od nich se vás Safari zeptá, ke kterým webům má mít každé rozšíření přístup.
Milovníci panelů, jásejte. Pokud najedete ukazatelem, vyskočí na vás rychlý náhled stránky. Pokud máte v Safari panelů otevřených opravdu spoustu, v novém kompaktnějším designu snadno najdete právě ten, který zrovna hledáte.
Díky novinkám v bezpečnosti umí Safari bezpečně sledovat vaše heslo a pokud zjistí, že vaše heslo bylo odcizeno při krádeži dat, upozorní vás na to, pomůže aktuální heslo změnit a automaticky vygeneruje nové bezpečné heslo.
Zprávy: máme o čem mluvit
Pokud už používáte iOS 14 s novými funkcemi iMessage, určitě nebudu sám, komu tyto novinky chybí právě i ve stávajícím macOS. Big Sur naštěstí přináší všechny tyto novinky. Oblíbené konverzace si nyní můžete přišpendlit na vrch seznamu, takže už vám neuteče žádná důležitá zpráva. Na jednotlivé zprávy nyní můžete přímo odpovědět a ve skupinách je nyní možné označit ve zprávě danou osobu. Samozřejmostí jsou efekty zpráv a Memoji.
Hledání: Sherlock ve vašem Macu
Optimalizovaný Spotlight je nyní ještě rychlejší a díky podpoře Rychlého náhledu se můžete podívat na plnohodnotný náhled dokumentu. Spotlight vám bude vypisovat všechny výsledky hledání v přehlednějším seznamu. Hledaný dokument, aplikaci nebo webovou stránku najdete ještě rychleji, než tomu bylo dříve. Spotlight je nyní integrovaný v aplikacích jako je Safari, Pages, Keynote a další do Hledání.
Tím to zdaleka nekončí: Novinek je nespočet
Mnoho novinek dostala i aplikace Mapy, Domácnost, Hudba, Podcasty, Poznámky, Připomínky a Fotky. Apple opět zapracoval i na vylepšení soukromí a bezpečnosti. Po instalaci macOS Big Sur se budou další aktualizaci systému spouštět na pozadí a stahovat mnohem rychleji. Vaše sluchátka AirPods se nyní budou automaticky přepínat mezi všemi zařízeními podle toho, z kterého hraje nějaký výstup (vyžaduje nejnovější iOS, iPadOS a macOS). Pokud vás zajímají ty opravdu nejpodrobnější detaily všech novinek, můžete se na ně podívat zde.
Podpora macOS Big Sur
Nový systém si můžete nainstalovat v případě, že vlastníte tato zařízení: MacBook Air 2013 a novější, MacBook Pro konec roku 2013 a novější, MacBook 2015 a novější, iMac 2014 a novější, iMac Pro 2017 a novější, Mac Pro 2013 a novější, Mac mini 2014 a novější. Přijde mi naprosto geniální, že nejnovější systém můžete stále zadarmo nainstalovat i do 7 let starého počítače.
Podělte se s námi v diskuzi, zda se vám nový design macOS líbí a těšíte se na aktualizaci, nebo jste naopak fanouškem staršího zaběhlého systému.
“Ovládací i oznamovací centrum dostali také nový kabát. V ovládacím centru nyní najdeme posuvníky pro jas a hlasitost, ovladač hudby a další rychlé možnosti, které známe z iOS”
Napsat takovou blbost může jenom nemyslící tvor nezlob se, ale o co to bude rychlejší když Mac nemá dotykovou obrazovku přemýšlet přemýšlet přemýšlet naopak je to v ničemu