Novinky

Apple ovládl svět polovodičů. Polovina všech 5nm čipů nese jeho logo. Samsung se musí spokojit s třetím místem

Zřejmě nikdo již nepochybuje o tom, že Apple patří mezi absolutní špičku na poli spotřební elektroniky. Všechny jeho nejnovější produkty se těší obrovské oblibě a řada z nich se ani po několika měsících od uvedení nevymanila z pozice nedostatkového zboží. Neutuchající poptávka se promítá také do produkce základních komponent. Podle nejnovějších zpráv to dokonce vypadá, že polovina všech vyrobených čipů s 5nm architekturou ponesou v tomto roce ikonické logo nakousnutého jablka.

Zdroj: Apple

Pro Apple to znamená pozici světové jedničky ve výrobě pokročilých polovodičů. Čtvrtinový podíl a tím pádem druhé místo připadá na Qualcomm a například jihokorejský Samsung se musí dokonce spojit s pozicí globální trojky.

Rok 2020 byl pro výrobce polovodičů skvělý (alespoň pro někoho). Celkové tržby činily 82 miliard dolarů, což představuje nárůst o 23 procent. Letos tomu nemá být jinak, respektive odborné analýzy predikují 12% růst celého odvětví zaměřeného na produkci 5nm čipů.

Vévodit mu bude opět Apple, který hodlá v letošním roce přejít na 5nm+ proces. Čipsety s touto technologií se mají poprvé objevit v iPhonu 13, jehož debut se očekává v první polovině září. Přechod na 4nm čipy se má odehrát až v příštím roce po odladění výrobních linek na masovou produkci.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Z publikovaných analýz tedy vyplývá, že Apple hodlá v letošním roce představit celou řadu produktů, které budou pohánět vlastní 5nm čipsety. Mezi nejočekávanější novinky patří krom již zmíněného iPhonu 13 také připravované MacBooky Pro a zbrusu nová modelová řada počítačů iMac.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button