Apple odmítl podepsat pakt o regulaci umělé inteligence navržený orgány EU. Co to bude znamenat?
Pokračující spor společnosti Apple s řídícími orgány Evropské unie ohledně umělé inteligence se přehoupl do další fáze. Pakt o umělé inteligenci předložený ze strany EU získal nečekané signatáře z řad technologických firem jako je Google OpenAI či Microsoft. Naproti tomu Apple zůstává v celé věci zdrženlivý, respektive svým postojem vyjádřil nesouhlas se závazky, které EU nařizuje.
Společnost Apple uvedla, že nadále jedná s regulačními orgány EU, aby mohla uživatelům na starém kontinentu zpřístupnit funkce spojené s Apple Intelligence. K tomuto vyjádření nepotřebujeme politický slovník, abychom z toho pochopili, že celá situace se nevyvíjí dvakrát dobře. Je však překvapivé, že s novým paktem o umělé inteligenci souhlasilo již 115 různých společností. Mnohé přitom patří mezi nejvýznamnější hráče na poli s AI.
Jaké firmy již podepsaly pakt EU o umělé inteligenci?
Výčet firem je poměrně široký, nicméně níže si můžete prohlédnout nejznámější technologické firmy, které již přistoupili na návrh Evropské unie.
- Adobe
- Amazon
- Microsoft
- OpenAI
- Samsung
- Snap
Mezi technologickými giganty se však našly dvě firmy, které se postavily rázně proti opatřením a rozhodly se pakt nepodepsat. Jedním z aktéru je již výše zmíněný Apple, který doplnila Meta. Tato dvojice je sama o sobě dost zvláštní, jelikož za běžných kondic si obě společnosti nejsou zrovna blízké a není to tak dávno, co Zuckerberg osočoval Apple za ničení jeho byznysu. V otázkách o regulování umělé inteligence však sdílí stejný názor.
Všechny společnosti, které již souhlasily s opatřeními na kontrolu umělé inteligence, budou muset dodržovat pravidla uvedená v paktu podle zákona EU. Ten by měl naplno vejít v platnost v horizontu následujících let. Apple a Meta jsou však proti a zastávají ve věci stejný postoj, že navrhovaná opatření nejsou v souladu s technologickým vývojem.
Nám nezbývá nic jiného než doufat, že Apple dokáže najít způsob, jak nabídnout jeho AI funkce uživatelům v Evropské unii. Pokud do určitého okamžiku nedojde k tomu, že Apple a EU naleznou společnou řeč, pro evropské zákazníky to bude skutečně nelichotivá zpráva. V takovém případě bude zajímavé sledovat, nakolik to ovlivní pozici Applu na evropském trhu, respektive jaký by to mělo vliv na prodeje jeho produktů bez funkcí Apple Intelligence. Jaký je váš názor na současnou situaci, kdy EU tlačí na technologické společnosti z pohledu regulace AI? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem.
EU ani žádná jiná instituce nemá právo zasahovat do rozvoje firem. A to žádným způsobem. Apple i Meta udělali dobře.
Mám na to v zásadě stejný názor, ovšem EU má bohužel tendenci regulovat vše, na co přijde. 🙁
je to to samé jako zásah do toho jaký kabel budeme používat .. uvidíme, na jedné straně mě to mrzí, na druhé straně si říkám .. je to možná dobře, pač EU určitě bude mět touhu AI nařízení rozvíjet a s každým dodatkem budou muset účastníci souhlasit. Dokud byla lavička protistrany prázdná tak to bylo těžké jít proti davu, ale takhle ..
jasně, ve finále to odnese uživatel, tedy občan EU. Ale snad se EU nad sebou trochu zamyslí – a nepůjde jako obvykle svou cestou a těm, kterým se to nebude líbit, uloží pokutu.
Je to podobné jako s Green Dealem: my zachráníme svět, a rádi za to zaplatíme. Problém je, že ten, kdo nemá plnohodnotný přístup k technologiím, nakonec bude znevýhodněn oproti těm, kteří ten přístup mají