Apple letos plánuje odstranit 3D Touch ze všech chystaných iPhonů
Poprvé jsme se s technologií 3D Touch setkali v roce 2015. Tehdy šlo o nově představený model iPhone 6S / 6S Plus (recenze). Od té doby nechybí tato funkce (vyjma iPhonu XR) na žádném z jablečných kousků. Už minulý rok, ještě před vydáním nových iPhonů, se proslýchalo, že Apple údajně nebude 3D Touch nadále nasazovat. Minulý týden, se ve zprávě od analytiků z Barclays potvrdila absence této technologie v letošních modelech. Analytici přišli s těmito informacemi na základě setkání s některými z dodavatelů Applu v Asii.
3D Touch se poprvé objevil u modelu iPhone 6s a iPhone 6s Plus v roce 2015
Samotná technologie v podstatě nahrazuje funkci dlouhého stisku, která se v dnešních telefonech často používá například k vyvolání kontextové nabídky. Na rozdíl od klasického dlouhého stisknutí je ale 3D Touch závislý na tlaku, který je na samotný displej uživatelem vyvíjen. Akci přitom doprovází návyková haptická zpětná vazba, která informuje o korektním provedení. Proces zpětné vazby zajišťuje vibrační motorek – Taptic engine.
3D Touch pravděpodobně nahradí Haptic Touch
Apple již v minulosti u jednoho ze svých iPhonů tuto funkcionalitu odstranil. Byl to loňský iPhone XR (recenze), který nahradil zmíněný 3D Touch za „novou technologii“ schovanou pod názvem Haptic Touch. Rozdíl je v tom, že iPhone XR nedisponuje speciální vrstvou displeje, která se stará právě o sílu vyvinutou na displej zařízení.
Důležité je ale říct, že i přesto je celá akce stále doprovázená odezvou vibračního motorku – ten v iPhonu XR zůstal. Z toho plyne, že Haptic Touch je jakýmsi kompromisem mezi technologií 3D Touch a klasickým dlouhým stisknutím. Zároveň jde o skvělý marketingový tah Applu, který ale jednoznačně zpříjemňuje uživatelský zážitek z používání.
9 užitečných tipů, jak efektivně používat 3D Touch gesta
Osobně nedám na funkci 3D Touch dopustit. Její smysl jsem našel především ve zkratkách na zamykací obrazovce, konkrétně při rychlém spouštění svítilny. Kolikrát ji ale využiji i při brouzdání na sociálních sítích, kde se mi často hodí pro rychlé zobrazení náhledu fotografie nebo webové stránky. Jak často a kde tuto technologii využíváte vy? Mrzela by vás její absence?