Novinky

Apple investuje do nového typu laseru. Obraz dokáže promítat přímo na sítnici oka

Při pohledu na dosavadní vývoj smartphonů začíná být pro výrobce stále těžší vymýšlet zásadnější vylepšení. To se pochopitelně týká také Applu, jehož iPhony se sice řadí mezi absolutní špičku, nicméně i zde lze pozorovat jistou dýchavičnost. Je tedy nasnadě zamyšlení, kudy se segment mobilní elektroniky bude dále ubírat, respektive zda nepřichází čas na transformaci do zcela nové kategorie. Pokud patříte mezi pravidelné pozorovatele, jistě vám neuniklo, že o slovo se začíná hlásit rozšířená realita. Bez ohledu na konkrétní platformu jde o zajímavou myšlenku, jejíž hranice budeme hledat ještě velmi dlouho.

Přestože Apple již začal koketovat s rozšířenou realitou prostřednictvím displejů v iPhonech a iPadech, stále to není ono. Velký třesk přijde až v momentě, kdy vyměníme dotykové placky za zbrusu nové zařízení, které se nebude spoléhat na klasické zobrazovače. Ti bystřejší z vás jistě tuší, že je řeč o “brýlích”, které nám dovolí konečně zvednou hlavu a naplno si užít mix rozšířené a skutečné reality.

Google Glass předběhly dobu o několik let

O něco podobného se pokusil již před několika lety Google se svými Google Glass. Tento nápad ovšem předběhl dobu nejen z hlediska technologickým možností, ale především obecného vnímání široké veřejnosti. Ačkoli za zdi vývojových center Applu vidí pouze hrstka vyvolených, díky několika indiciím si lze udělat alespoň základní představu o tom, kudy povedou jeho další kroky.

Apple na sklonku letošního roku uzavřel strategické partnerství s texaskou společností Finisar, která se zaměřuje na vývoj a produkci VCSEL. Jestli vám tato zkratka nic neříká, dáme vám malou nápovědu. VCSEL je typ energeticky nenáročného laseru s různými možnostmi využití. Jedním z nich je přímá projekce na sítnici lidského oka. Apple do Finisaru napumpoval 390 milionů dolarů, aby získal exkluzivitu a zároveň podpořil další vývoj.

Pokud tento článek čtete například na iPhonu X (recenze), tak právě váš přístroj již disponuje určitou formou VCSEL technologie. Konkrétně jde o nedílnou součást TrueDepth kamery, která má na starosti fungování Face ID či správnou interpretaci pohybů Animoji.

Intel Vaunt jsou brýle pro rozšířenou realitu využívající technologie VCSEL – zatím jde pouze o prototyp, který má k finálnímu produktu hodně daleko

Nepotřebujeme věšteckou kouli, abychom se dobrali dalšího významu této masivní investice. Je logické, že část prostředků poputuje na vývoj nové generace VCSEL, která by jednoho dne mohla sloužit jako hlavní zobrazovací technologie nového typu zařízení. Zda půjde o brýle či něco zcela odlišného, je předčasné soudit. V každém případě se blížíme do bodu, kdy smartphony ztratí svou dosavadní atraktivitu a výrobci začnou nutně potřebovat nový produkt, za který budeme ochotni utrácet naše peníze.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button