AktualityNovinky

Apple má za sebou opět rekordní čtvrtletí. Tentokrát však jen o chlup

Apple včera oficiálně zveřejnil dlouho očekávané finanční a prodejní výsledky za takzvané “sváteční období”, tedy za měsíce, které se nesou ve znamení předvánočních nákupů. V září navíc bývá obvykle světu odhalen nový model iPhonu, loni tomu samozřejmě nebylo jinak a právě z těchto důvodů je vždy čtvrtletí před svátky prodejně bezkonkurenčně nejúspěšnější.

Jak bývá u californského gigantu zvykem, i letos byl zaznamenán další rekord. Tentokrát však s odřenýma ušima. Očekávání analytiků totiž byla o něco větší. Celkově Apple za období od září do prosince utržil 75,9 miliard dolarů. Pokud vás zajímá přepočet na českou měnu, mluvíme zde o částce blížící se 2 bilionům korun. Při srovnání s předchozím kvartálem si tak Apple polepšil o 20 miliard. Tento příměr však není vypovídající, jak už bylo řečeno, prodeje před Vánoci jsou vždy mnohem vyšší. Větší vypovídající hodnotu tak má přirovnání ke svátečnímu období loňského roku. Tehdy Apple prodal zboží za celkem 74.6 miliard dolarů. Můžeme tak vidět, že ačkoliv se o rekord jedná, byl překonán pouze o desetiny procent.

apple-iphone-smartphone-desk-largeJinak to není ani v případě nejdůležitějšího zboží s nakousnutým jablkem ve znaku – iPhonu. Těch totiž Apple ve sledovaném čtvrtletí prodal 74,8 milionů kusů. I v tomto případě se ve srovnání s loňským rokem jedná o zlepšení, tentokrát ale pouze o 400 000 kusů. Opět se naopak propadly prodeje tabletů. iPadů se totiž prodalo 16.1 milionů, tedy o pět milionů méně, než ve stejném období roku 2015. Propad prodejností se týká také počítačů Mac. Zde už ale propad tak výrazný není, konkrétně jde o pokles z 5,5 milionů jednotek na 5,3 milionů počítačů.

I přesto však dokázal Apple navýšit svůj provozní zisk. Za poslední čtvrtinu roku 2015 totiž jablečný gigant vydělal 18,4 miliard dolarů (460 miliard korun), Nárůst je ale opět nepatrný, loni totiž Apple za stejné období vykázal zisk ve výši 18 miliard.

Všechna tato čísla ale skončila pod očekáváním analytiků. Ti totiž předpokládali 76,6 miliard tržeb, 75 milionů prodaných iPhonů, 17,3 mil iPadů a 5,8 milionů prodaných Maců.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button