Novinky

Apple, Elon Musk, Bill Gates i Barack Obama. Hackeři mají na svědomí největší bezpečnostní skandál Twitteru

Twitter má za sebou největší bezpečnostní skandál své historie. Stojí za ním bitcoinoví hackeři. To bylo jasné hned v momentě, kdy se na oficiálních stránkách Applu objevil tweet o podpoře Bitcoinu. Apple je ale ve skutečnosti velmi konzervativní společností, která blockchainové technologie objevuje jen velmi opatrně. Stejně tak se podivné tweety objevily na účtech Elona Muska. V případě Elona Muska to není nic zvláštního. Majitel Tesly a SpaceX píše podivné věci poměrně často. Tweety o Bitcoinu se ovšem objevily také na účtech od Billa Gatese, Jeffa Bezose, Warrena Buffetta nebo Baracka Obamy. Kromě těchto osobností byly hacknuty i účty většiny kryptosměnáren, stejně jako přímo profily kryptoměn včetně Bitcoinu.

Zdroj: macrumors.com

Účelem masivního útoku hackerů bylo jediné. Vylákání financí z peněženek důvěřivců. Tweety byly totiž spojeny s výzvou, aby lidé posílali kryptoměny na předem dané peněženky, za což měli být bohatě odměněni. To se samozřejmě nikdy nestane. Na peněženku přiteklo v době útoku asi 12 BTC. Hackeři si tak mohli přijít v přepočtu na zhruba 2,7 milionů korun. Podobné útoky jsou na internetu celkem časté. Tento je však naprosto bezprecedentní. Ještě nikdy totiž nebyly ovládnuty účty tolika známých osobností a firem. Twitter tento útok staví do zcela nové pozice. Pokud mu situace není ukradená, stejně jako účty prominentních uživatelů, bude muset nějak zasáhnout.

Ve vláknu tohoto tweetu najdete seznam účtů, které byly napadeny. 

Jak je vůbec provedení takového útoku možné? Na jakékoliv definitivní soudy je ještě velmi brzo. Bezpečnostní experti se ale domnívají, že hackeři získali přístup k internímu nástroji Twitteru, který umožňuje spravovat účty. Vyloučeno samozřejmě zatím není ani to, že do útoku byl zapojen přímo zaměstnanec Twitteru. Magazín Macrumors v této souvislosti informoval, že sociální síť pozastavila účty všem ověřeným účtům. Nějakou dobu tak z nich nemohli tweetovat ani jejich oprávnění majitelé. Aktuálně už by měla být většina ověřených účtů opět v provozu. Incident se bude vyšetřovat minimálně několik dní.

Zdroj
The VergeMacrumors

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button