Novinky

Apple dramaticky pokročil ve vývoji AR/VR headsetu. Finální verze brýlí má být pekelně drahá

Tento týden internetem proletěla zpráva, že vývojový tým Applu údajně prezentoval vedení společnosti prototyp náhlavní AR/VR soupravy. Z toho lze usoudit, že finální verze zařízení není daleko a od oficiální premiéry nás nemusí dělit velká časová propast. Agentura Bloomberg již dříve uvedla, že uvedení na trh je naplánováno na rok 2023, ovšem je pravděpodobné, že k tomu dojde dříve.

Stejná zpráva rovněž uvádí, že vývoj operačního systému v posledních měsících dramaticky zrychlil. Apple aktuálně ladí sadu základních aplikací, které budou zvládat věci, jako je konzumace multimediálního obsahu v rozšířené či virtuální realitě či pořádání virtuálních schůzek.

Od první iterace chystané náhlavní soupravy se očekává, že půjde o relativně objemné a především také drahé zařízení. Hardwarová výbava má zahrnovat dvojici displejů s vysokým rozlišením, výkonným čipsetem (M1?) a sadou pokročilých senzorů. Podle některých predikcí má koncová cena startovat vysoko nad hranicí tisíc dolarů. Omezená má být také dostupnost, přičemž není vyloučeno, že headset půjde zakoupit pouze v kamenných prodejnách. V zákulisí se často hovoří také o tom, že by mohlo jít primárně o gadget zacílený na ty největší nadšence a komunitu specializovaných vývojářů.

Zdroj: Unsplash (autor: My name is Yanick)

Na stejné téma se několikrát vyjádřil také známý analytik Ming-Chi Kuo, který tvrdí, že Apple současně pracuje na dalších generacích headsetu. Cílem inženýrů je vyvinout lehké a snadno použitelné brýle pro rozšířenou realitu. To ovšem současné technologie neumožňují, a minimálně v horizontu následujících let se něčeho takového jen tak nedočkáme.

V zákulisí se nedávno objevilo několik spekulací, podle kterých by společnost mohla představit vývojářský kit již na letošní konferenci WWDC, která se koná 6. června. Pokud by to byla pravda, jednalo by se o tajné oznámení za zavřenými dveřmi, kam by byla pozvána pouze hrstka vybraných vývojářů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button