AktualityNovinky

Apple dostal pokutu za diktování cen na Taiwanu

Soud na Taiwanu shledal společnost Apple vinou v kauze nastavování praktik porušujících hospodářskou soutěž. Ačkoli v zemi sídlí spousta dodavatelů Applu, soudy shovívavé nebyly. Firmě vyměřily pokutu ve výši 20 milionů taiwanských dolarů (zhruba 16,5 mil. Kč). Výrobce však dostal právo se proti rozsudku odvolat. Přestupek Apple spočíval v tom, že svým taiwanským telekomunikačním partnerům diktoval ceny, za které mají telefony prodávat. Žaloba se vztahovala na iPhone 4, 4S, 5 a 5S a byla podána Taiwanskou obchodní komisí (FTC), která na tyto věci dohlíží. Tento postup firmy Apple, tedy že si sama nastavuje ceny, zajišťuje si reklamu a u hlavních operátorů se jeho telefony nabízí za téměř stejných podmínek, je uplatňován i v jiných státech. Podle FTC je však proti tamním zákonům.

american-justice-courtroom-gavel-legal-system-law-justice-flag-000000804982-100263598-primary.idge

Podle FTC Apple vyžadoval po třech hlavních operátorech – Chunghwa Telecom, Ear EasTone Telecommunications, a Taiwan Mobile přistoupení na své prodejní plány. Až pak měl být prodej telefonů operátorem povolen.

iphone_6_history_stack_angleIlustrační obrázek

Dá se předpokládat, že Apple, coby společnost generující každé čtvrtletí miliardové zisky nebude mít v žádném případě problém takovou pokutu zaplatit. iPhone je mimo jiné na Taiwanu nejprodávanější smartphonem. V posledním kvartále loňského roku držel tržní podíl 32 %.Takovýto trest není pro společnost Apple prvním, například loni musela zaplatit pokutu kvůli cenám knih ve vlastním obchodě, které si údajně také diktovala. Pokuta byla tehdy ovšem o poznání vyšší, činila 450 milionů dolarů.

Zdroj

 

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button