Novinky

Apple dosáhl významných milníků v oblasti neinvazivního měření cukru v krvi. Novou technologii chce integrovat do hodinek

  • Práce na projektu neinvazivního měření cukru v krvi začaly již za éry Steva Jobse
  • Současný prototyp je plně funkční, potřebuje však zmenšit
  • Technologie využívá pokročilou práci s laserovým paprskem

Když pominu Apple Watch Ultra (recenze), tak jakoby se zdálo, že hodinkám s logem Apple dochází dech. Dostali jsme sice větší displej a pár drobností navíc, ale tím veškerá paráda končí. Na mysli mám zejména funkce spojené s integrací pokročilých senzorů na měření zdravotních funkcí. Současné generace Apple Watch dokážou podrobně sledovat srdeční funkce včetně EKG, okysličení krve a drobné odchylky tělesné teploty. Osobně bych však očekával, že další generace toho budou umět mnohem víc, a celá modelová řada Apple Watch se ponoří hlouběji do role anděla strážného, který hlídá naše zdraví ze všech stran. 

Naštěstí to podle posledních zpráv vypadá, že Apple docílil poměrně zásadního průlomu, díky němuž by se budoucí verze Apple Watch mohly naučit měřit hladinu cukru v krvi. Ještě pikantnější je ovšem to, že má jít o neinvazivní monitorování glukózy, což může řadě lidí doslova změnit život.

Neinvazivní měření cukru v krvi využívající laser

Apple si údajně vyvíjí vlastní fotonický čip pro testování hladiny cukru v krvi, který využívá optickou absorpční spektroskopii. Systém využívá lasery, které vyzařují světlo specifických vlnových délek do oblasti pod kůží, kde se nachází intersticiální tekutina – látky, které unikají z kapilár – a které mohou být absorbovány glukózou. Světlo se pak odráží zpět do senzoru způsobem, který indikuje koncentraci glukózy. Algoritmus pak určí hladinu glukózy v krvi dané osoby. Ve zkratce si to lze představit jako modul obsahující laser a řadu snímačů, které na základě analýzy světelného paprsku určí koncentraci glukózy v těle uživatele. Celá technologie je údajně ve funkčním stavu, ale je třeba ji zmenšit na takovou úroveň, aby se vešla do těla chytrých hodinek.

Apple Watch Ultra
foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

V současné době testovaný prototyp je velký přibližně jako iPhone, který se připevňuje na paži. Zdroj zprávy uvádí, že jde o mnohem menší verzi, kterou Apple ještě nedávno testoval. Předchozí prototyp byl totiž mnohem masivnější a musel být položen na stole. V tomto směru se tedy podařilo udělat zásadní průlom, byť se stále nacházíme ještě daleko od představy o finální podobě.

Pokyn k zahájení vývoje vydal ještě Steve Jobs

Na vývoji čipu se podílí řada firem v čele s TSMC a Rockley Photonics, se kterou Apple navázal spolupráci již před několika lety. Do projektu je zapojeno obrovské množství inženýrů, kteří na technologii neinvazivního měření cukru v krvi pracují již od roku 2010. První pokyn k zahájení vývoje vydal dnes již zesnulý Steve Jobs, který zároveň rozhodl o akvizici společnosti RareLight, která se zabývala podobnou myšlenkou.

Cílem Applu je, aby hodinky dokázaly varovat prediabetiky, kteří ještě nemají diagnostikovaný diabetes, a umožnit jim tak změnu životního stylu dříve, než se u nich rozvine plnohodnotná cukrovka.

Zdroj
macrumors

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button