Novinky

Apple dohání resty. Nové beta verze operačních systémů přináší Universal Control a Face ID se nově kamarádí s rouškou

Není to tak dávno, kdy jsme vás informovali o vydání nových operačních systémů. V článku jsem psal, že nás Apple ničím nepřekvapil. Žádné nové funkce, které by pro běžného uživatele byly něčím sexy. Všechny novinky se odehrály v útrobách systémů a šlo jen o vyladění chyb, kterých je v iOS 15 poměrně dost. Před několika málo hodinami Apple vydal beta verze nových operačních systémů a musím říct, že novinek je o poznání více. Pojďme se tedy společně podívat, čím nás Apple potěší tentokrát.

Foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Universal Control 

Tato funkce byla prezentována již před nějakou dobou a zdálo se, že se jí asi jen tak nedočkáme. Jedná se o možnost ovládat více zařízení (iPadů a Maců) jednou myší a klávesnicí napříč systémy. Na jednom pracovním stole máte iMac, MacBook a iPad. Místo přeskakování mezi třemi klávesnicemi vám už stačí jen jedna. Stejně tak i myš, nebo trackpad. Nejen, že se jedním kurzorem pohybujete mezi třemi obrazovkami a jinými systémy, můžete ale také psát a přesouvat soubory mezi jednotlivými stroji.

Z videí zahraničních recenzentů je jasné, že funkce funguje nad očekávání dobře. A to se jedná teprve o první beta verzi. Vše je svižné a spolehlivé. Podle dostupných informací, by tuto novinku měly podporovat všechna zařízení, která se zvládnout popasovat s nejnovějšími systémy. Poté stačí mít pouze zapnutou funkce HandOff a vše bude fungovat.

Zdroj: macrumors

Face ID si nově rozumí s rouškou

Zhruba před rokem Apple přidal funkci odemykání iPhonu skrze Apple Watch, když máte nasazenou roušku. Nově byla ale přidána funkce, která vypne část senzorů, které snímají spodní část obličeje a Face ID se zaměří pouze na oči a jejich okolí. Tato funkce bude k dispozici i při placení skrze Apple Pay, nebo odemykání aplikací. Rozhodně je třeba zmínit, že i když se jedná o příjemné vylepšení, které v této době určitě všichni přivítáme, musíme počítat s tím, že díky zmenšení skenovaného prostoru se bezpečnost sníží. 

Zdroj: macrumors

Nově také přibyla funkce “Přidat brýle”, která vám umožní udělat další sken Face ID s brýlemi. Připomínám že jde pouze o klasické dioptrické brýle. Samotný Apple uvádí, že nová funkce si nerozumí se slunečními brýlemi. Ještě je nutno říct, že tato funkce je k dispozici pouze na modelech iPhone 12, 12 Pro (Max) a také na iPhone 13 & 13 Pro (Max).

Zdroj: macrumors

Více než 100 nových emoji

To by nebyl Apple, aby každoročně nepřidal balík nových emoji. Tentokrát jdeme přes různé předměty, těhotného muže, nové barevné varianty rukou až po klasické smajlíky vyjadřující odlišné nálady. 

Zdroj: macrumors

120Hz ProMotion displej konečně dává smysl

Po vydání nových zařízení se 120Hz ProMotion displejem se ukázalo, že většina aplikací třetích stran má limitovanou obnovovací frekvencí na 60 Hz. Tenkrát Apple přislíbil, že v budoucí aktualizaci tuto chybu vyřeší. Stalo se tak až teď s příchodem iOS 15.4, které by mělo přinést plnou podporu všech aplikací pro 120Hz ProMotion displej.

Zdroj: macrumors.com

Covid Pass nově v Peněžence i pro EU

Apple nyní nechá i obyvatele EU přidat si svůj Covid Pass do nativní aplikace Peněženka a Zdraví. Peněženka je přístupná po dvojkliku na zamykací tlačítko u iPhonů s Face ID. Nemusíte tedy složitě hledat a odemykat Tečku. Největším přínosem z mé strany je pak možnost mít svůj Covid Pass oficiálně i v Apple Watch.

Zdroj: macrumors

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button