AktualityNovinky

Podle evropské komise dluží Apple starému kontinentu na daních 8 miliard dolarů

Pravděpodobně nejbohatší firma světa – Apple dluží podle evropských úřadů starému kontinentu na daních celých 8 miliard dolarů, což v přepočtu představuje částku zhruba 190 miliard korun. Podle agentury Bloomberg, která s odhalením přišla se toto vyměření daní týká zisku jablečné společnosti vygenerovaného v rámci celé Evropy. Evropská komise totiž tvrdí, že Apple se vyhýbal placení daní tím, že se veškeré své evropské aktivity řídil ze svého ústředí v Irsku.

apple-lofo-iphone-4gs-and-money

Apple má navíc s irskou vládou speciální dohodu, podle které platí daně pouze ve výší 2,5 procenta, místo obvyklých 12,5 %, evropská komise ale tuto dohodu považuje za neplatnou a proto spočítala dodatečný výměr daně z příjmu. Zároveň ale dodává, že zákon neporušil Apple, nýbrž samotná irská vláda. Finančním následkům ale nyní samozřejmě čelí pouze Apple. Tato zpráva tak znamená další krutou ránu pro akciové trhy, které už tak nejsou v dnešních dnech v nejlepší kondici. Už několik dní se totiž obchodují pod svou magickou hranicí 100 dolarů za akcii.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button