Novinky

Čínští cenzoři odstavili služby iTunes Movies a iBooks

Je to zhruba šest měsíců, co Apple v nejlidnatější zemi světa oficiálně spustil své služby iBooks a iTunes Movies. Tyto plafromy pro nákup knih a filmů se však očividně znelíbily čínským úřadům, které obě služby na celém svém území zcela zablokovaly. Zatímco od vlády dostal Apple k provozu službem oficiální souhlas, zamítnutí přišlo ze strany Úřadu pro kontrolu tisku, rádií, televizí a filmů, tedy jednoduše řečeno – od čínských cenzorů. Odstávka se údajně netýká hudebně streamovací platformy Apple Music, která podle dostupných informací běží v Číně dál.

video.yahoofinance.com@a464055f-304b-3898-a7ea-0dffa299e648_FULL

Mluvčí Applu k celé záležitosti pouze sdělil, že firma doufá v brzkou obnovu dostupnosti svých služeb. Podobné problémy nemá Apple v největší dikatuře světa poprvé. Například předloni musel Apple začít využívat datová centra místního operátora místo těch svých. V poslední době se však americkému gigantu povedlo v Číně například rozběhnout platební sllužbu Apple Pay. I zde však nastaly komplikace. Apple se tak nakonec musel spokojit s mnohem menšími povizemi z provedených transakcí.

Jako neoficiální důvod těchto represí, které čínský režim nejen k Applu vyvýjí uvádí deník New York Times přílišnou zakořeněnost Applu v místním prostředí. Jeho stoupající tržní podíl totiž podle čínských úřadů parazituje na místních značkách. Na stejném seznamu “parazitujících” firem bychom kromě Applu našli například také Microfost, IBM nebo Qualcomm.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button