Novinky

Apple chce vyrábět ty nejvýkonnější počítače na světě. Přechod na vlastní procesory završí 40jádrovým monstrem

V Intelu by měli začít něco dělat, než jim definitivně ujede vlak...

Pokud se nic dramaticky nezmění, Apple by měl do konce roku 2023 dokončit přechod na vlastní procesory u všech modelových řad svých počítačů. Vstupní modely jako je například MacBook Air či Mac mini se dočkaly jako první a podle dosavadních reakcí ze stran odborné i veřejné komunity se to ukázalo jak krok správným směrem. Dalším pánem na holení se stal nedávno představený MacBook Pro, který Apple nabízí v 14“ a 16“ variantě.

Technickým základem všech doposud uvedených Maců je čipová platforma M1, z níž vychází aktuálně nejvýkonnější procesory M1 Pro a M1 Max. Ta je podle Applu škálovatelná, což otevírá celkem zajímavé možnosti při navrhování dalších variant. Podle posledních informací to navíc vypadá, že Apple již delší dobu pracuje na dalších dvou generacích čipsetů, které budou určeny pro ty nejvýkonnější Macy.

Nejvýkonnější Mac dostane 40jádrový procesor

Špičková verze chystaného čipsetu by měla nabídnout až 40 výpočetních jader a řadu dalších koprocesorů včetně výkonné GPU jednotky. Převážnou část produkce má opět obstarávat společnost TSMC, která již pro tyto čipsety chystá nové výrobní linky. Ty mají být schopné vyrábět 3nm čipy, nicméně TSMC u této technologie narazilo na několik problémů, díky kterým to vypadá, že masová produkce nezačne dřív než na konci příštího roku.

Foto: Unsplash (autor: N-tho Duc)

V roce 2023 se proto očekává příchod těch nejvýkonnějších počítačů s logem Applu a to včetně další generace desktopu Mac Pro. Na základě několika důvěryhodných zdrojů, má Apple chystat uvedení hned několika Maců, jejichž procesory budou řádově výkonnější než řešení od Intelu.

V pořadí již třetí generace Maců s kódovým označením, Ibiza, Lobos a Palma má demonstrovat technologickou vyspělost Applu z hlediska výpočetního hardwaru. Zdroje s přímým napojením na zákulisí kalifornského výrobce tvrdí, že výkonově nebude na trhu nic lepšího. Bude tedy nesmírně zajímavé sledovat, jak zareaguje Intel, u kterého to vypadá, že mu pomalu a jistě ujíždí vlak.

Zdroj
theinformation

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button