Novinky

Apple chce do MacBooků nasadit vlastní procesory s ARM architekturou

Při pohledu na dění kolem Applu je evidentní, jakým směrem se společnost hodlá ubírat v následujících letech. Kromě rozšířené reality bude hlavním tématem snaha o snížení závislosti na subdodavatelích, kteří mohou představovat potenciální riziko. Apple s představením každé novinky klade důraz na bezpečnost a soukromí uživatelů, které nebere na lehkou váhu. Stačí se podívat na poslední generace hlasové asistentky Siri, která s uživatelskými daty pracuje v rámci konkrétního zařízení a pouze nezbytné minimum posílá na zpracování serverům. Aby bylo něco takového vůbec možné, je třeba dokonalé symbiózy hardwaru a softwaru. V této oblasti jsou nejdál iPhony a iPady, pro které si Apple navrhuje vlastní čipy. Při pohledu na tabulky benchmarků, kde iPhone 8 Plus nabízí srovnatelný výkon jako MacBooky, musí být každému okamžitě jasné, jak úžasného výsledku se podařilo inženýrům dosáhnout.

V zákulisí se již delší dobu hovoří o tom, že Apple pracuje na vývoji vlastních čipových sad určených pro nasazení v MacBoocích. Tuto spekulaci nově přiživila společnost Nikkei, která s odvoláním na vlastní zdroje prohlásila, že Apple začal do vývoje notebookových procesorů šlapat skutečně naplno a brzy máme očekávat první výsledky. Část odborné veřejnosti vidí v odstřižení Intelu příležitost, jak MacBooky posunout do další etapy. Podle analytiků Nikkei půjde o procesor vycházející z architektury ARM. Kromě extrémní efektivity má nabídnout dostatek výpočetního výkonu a unikátní možnosti optimalizace. Přechod na novou architekturu si ovšem vyžádá přepracování jádra operačního systému macOS a všech aplikací. V podstatě neexistuje jediný zdroj, který by o tématu vývoje vlastních čipů pro MacBooky pochyboval. Platformu Mac tak čeká zásadní obrození, které do segmentu přenosných počítačů přinese dlouho očekávané oživení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button