Já a můj MacNovinky

Apple certifikace ve Velké Británii – NTi Leeds

Již nějakou dobu jsem si chtěl udělat Apple certifikace, ale finanční podmínky to tak nějak nedovolovaly. Přeci jen školení se zkouškou stojí 1000 britských liber a to není zrovna malá částka. Takže když se mi naskytla možnost jak přesvědčit svého šéfa, že potřebujeme Mac OS X Lion server a samozřejmě někoho kdo se o něj bude umět postarat, neváhal jsem a šáhnul jsem po ní. Školení bylo objednáno a zaplaceno od konce února a tak jsem jen čekal na den D, kterým bylo úterý po velikonočních svátcích. Celou dobu jsem se těšil, že se něco nového naučím, a protože mám Lion server i doma, že se budu moct zeptat na otázky a problémy se kterými jsem si nebyl moc jistý. V úterý ráno jsem vstal v sedm hodin a i když školení mělo začít až v půl desáté, v osm hodin ráno jsem vyrazil. Vím, že provoz touto dobou je jak směrem na Leeds tak i na opačnou stranu docela tragický a nechtěl jsem hned první den dorazit pozdě. Provoz jsem, ale trochu přecenil a na místo jsem dorazil skoro o hodinu dřív. Na jednu stranu lépe pro mě, alespoň jsem věděl, že následující dva dny nemusím tak spěchat. Protože jsem měl dost času, prošel jsem se po okolí a někdy okolo čtvrt na deset jsem se vrátil zpátky.

Uvnitř budovy bylo na velké obrazovce nápis: Vítáme účastníky Lion Server Essentials 201. Zapsal jsem se, pozdravil se s ostatními pěti účastníky a čekal až si pro nás přijdou. Přesně v půl desáté si pro nás přišel lektor a odvedl nás do učebny ve které bylo nachystáno 12 zapnutých iMaců. Lektor měl na svém stole MacBook Pro propojený s projektorem.

Všichni jsme se krátce představili (jméno, odkud jsme a jakou máme zkušenost s Apple) a lektor nás seznámil s osnovou celého kurzu. Před každým z nás ležely na stole dvě knihy. Protože toto byl serverový kurz, každý jsme měli k dispozici dva iMacy. Jeden jako pracovní stanici a druhý jako server. Server byl již předinstalován, ale nebyl nakonfigurován. Bylo nám vysvětleno, že je to z toho důvodu, protože kurz původně trval čtyři dny, ale byl zkrácen na tři. Ušetřili jsme tím asi hodinu, kdy bysme museli serverový software stahovat a instalovat.

Celý třídenní kurz proběhl bez větších problémů. Ve čtvrtek odpoledne jsme se po odpolední přestávce vrátili do učebny a každému bylo přiděleno uživatelské jméno a heslo pro test. Lektor mi přidělil uživatelské jméno Examon03 a heslo Korea03, ale v seznamu jsem zahlédl uživatelské jméno Examon04 heslo Czech04. Nejsem nikterak pověrčivý, ale říkal jsem si, že by mi to mohlo přinést štěstí. Protože jsem byl mezi prvními a jméno s heslem bylo volné, zeptal jsem se lektora zda bych si mohl vyměnit Koreu za Česko. Přeci jen, třeba mi to přinese kousek štěstí.

Přihlásili jsme se na testovací stránky a spustili test. Přiznám se, že většinou je mi úplně jedno zda v testu uspěju nebo ne (až na řidičák, tam mi to jedno nebylo), byl jsem docela nervozní. Test se skládá celkem z osmdesáti otázek. Převážná většina je jen výběr ze čtyř možností, ale jsou tam i otázky kdy je na výběr více možných odpovědí. Na vyplnění testu jsou dvě hodiny a pro úspěšné složení zkoušky je potřeba odpovědět správně na 72% z nich. Prvních několik otázek jsem odpověděl vcelku rychle, ale přišly další u kterých jsem si nebyl zrovna jistý správnou odpovědí a tak jsem si u nich zaškrtl Přezkoumání, že se k nim vrátím až budu na konci testu. Po půl hodině jsem odpověděl na osmdesátou otázku a pomyslel jsem si, že pokud budu mít zaškrtnuto Přezkoumání u méně než dvaceti otázek, tak že skončím. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se podíval do seznamu otázek k přezkoumání, že jich tam bylo něco okolo 45. Prošel jsem tedy znovu každou otázku a pokusil se vybrat správnou odpověď. Po padesáti minutách jsem zavolal lektora zda mohu test ukončit. Se zavřenýma očima jsem klikl na Ukončit test a čekal na výsledek. Když se mi před očima objevilo číslo 86.89%, ve ztichlé místnosti bylo skoro slyšet jak mi spadl kámen ze srdce. Emailem mi přišlo potvrzení o složení zkoušky a informace o tom, že mi bude zaslán certifikát. Bohužel v době vydání tohoto článku certifikát ještě nedorazil a tak přikládám náhled cerfitikátu z Mac Integration.

Školení a test mohu doporučit všem co si chtějí zvýšit šance na trhu práce. Jedinou velkou nevýhodu, kterou jsem zjistil je, že i pokud si budete dělat školení a test v České republice, tak jak učebnice tak i test budou v anglickém jazyce. Obávám se, že tenhle malý nedostatek dokáže spoustu lidí odradit.

Pokud si chcete vyzkoušet test nanečisto, na App Store je ke stažení zdarma aplikace, která má velice podobné otázky jako jsou v ostrém testu.

Odkaz na aplikaci je zde: Amsys Revise IT.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Amsys už je stažen a čeká na volnou chvíli mezi hromadou práce, hromadou práce a čtením životopisu Steve Jobse 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button