Novinky

Apple čelí hromadné žalobě od skupiny iOS vývojářů za nezákonný sběr dat

Apple se prezentuje jako společnost, které záleží na soukromí uživatelů jejich zařízení a služeb. Skupina iOS vývojářů se však proti tomuto tvrzení jasně ohradila a Apple obvinila z porušování zásad ochrany soukromí na digitálním tržišti App Store. Dle jejich vyjádření totiž Apple za účelem cílené reklamy o uživatelích shromažďoval data i za předpokladu, že měli vypnuté sdílení analytických dat a personalizovaných doporučení.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Dvojice vývojářů z Kanady a Německa s přezdívkou „Mysk“ na Twitter minulý týden zveřejnila vlákno s varováním, že „každé vaše klepnutí z aplikace App Store je zaznamenáno a odesláno společnosti Apple. Děje se tak i bez ohledu na uživatelské preference a nastavení, které by měly tomuto sběru dat zabránit. Ačkoliv má tedy společnost Apple ve svých systémech několik nastavení k omezení určitých typů sledování, tak vývojáři tvrdí, že žádná z těchto možností vypnutí personalizace reklam nijak nesnížila množství analýz, jež tato aplikace odesílala.

Po zveřejnění tohoto příspěvku byla společnost Apple již zmiňovanou skupinou iOS vývojářů hromadně zažalována za údajné porušení zákonů týkajících se zaznamenávání důvěrných činností spotřebitelů. Soudit se proti multimiliardové společnosti samozřejmě nebude vůbec snadné, i přesto se však tito vývojáři rozhodli do tohoto soudního sporu jít a o výsledku nechat rozhodnout kalifornský soud.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button