Novinky

Apple čelí další žalobě za monopolního chování. Tentokrát si stěžuje zakladatel alternativního tržiště Cydia

Jsou to už téměř dva roky, co se Apple dostal do soudního sporu s Epic Games. Před pár dny se však k tomuto tématu objevila další zpráva, jelikož generální ředitel Epic Games o Applu prohlásil, že ubližuje vývojářům – více se můžete dočíst zde . Stížnosti však nepřicházejí pouze od tohoto herního studia, ale také od obchodů s aplikacemi třetích stran. Jedním z nich je i Cydia, která funguje již od roku 2008 a dokonce byla spuštěna o měsíc dříve než oficiální App Store. Standardně samozřejmě systém iOS nedovoluje instalaci aplikací z jiných obchodů, a proto Cydia využívá takzvaného Jailbreaku.

Pokud jste nikdy JailBreak neslyšeli, tak v rychlosti tento termín vysvětlím. JailBreak je software, který se snaží najít chyby v operačním systému a následně jich využít k tomu, aby modifikoval celý systém. Do takto modifikovaného iPhonu poté můžete stahovat právě aplikace třetích stran, měnit ikony na ploše, kompletně změnit ovládací centrum a mnoho dalšího. Zní to dobře? Na první poslech možná ano, avšak toto řešení má samozřejmě mnoho neduhů. Největším z nich je jednoznačně bezpečnost, jelikož všechny aplikace, které si na svůj iPhone s JailBreakem nainstalujete, mají plný přístup k systému, čehož mohou dost dobře zneužít. V systému je poté též mnohem větší množství chyb a osobně tedy Jailbreak instalovat rozhodně nedoporučuji. Hlavní důvody, proč jste si totiž jistě iPhone pořídili, jsou jednoduchost, bezpečnost a soukromí. Těchto tří bodů se však touto modifikací naprosto vzdáváte.

Foto: Unsplash (autor: Paolo Giubilato)

V roce 2020 se zakladatel obchodu Cydia rozhodl na Apple podat žalobu, kvůli nelegálnímu monopolu distribuce aplikací pro iOS prostřednictvím App Store. Jeho stížnost se také zaobírala tím, že se Apple snaží alternativní obchody s aplikacemi zneškodnit. V lednu 2022 pak Apple podal návrh na zamítnutí žaloby. Soud nakonec souhlasil s tím, že nároky v prvním soudním sporu jsou mimo promlčenou lhůtu, avšak umožnil zakladateli obchodu Cydia, aby podal stížnost novou. Dle agentury Reuters byla tato nová stížnost přijata.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button