Články

Jak na Apple CarPlay do každého auta

Můžete mít i relativně mladé auto, ale díky výrobcům máte oficiální cestou smůlu. To je případ i mé Škody z roku 2014 do které díky kompatibilitě nelze umístit cokoliv s podporou pro Apple CarPlay. Samozřejmě jsem po této funkci toužil a nenechal se odradit. První kritérium, které jsem vepsal na pomyslný seznam bylo zachování největší možné funkčnosti: ovládání na volantu, zobrazení parkovacích senzorů, informace na Maxidot (displej v přístrojové kapličce) a další. Samozřejmě další bod byl i výsledný celkový vzhled a v rámci rizika krádeže také minimální cena. Nakonec jsem za ideální kandidáty vybral Pioneer DA12O a Alpine ILX-700 a oba následně vyzkoušel.

og

První pokus: Pioneer DA120

Lepší výbava nemusí být vždy rozhodující. Pioneer má ve srovnání s modelem od Alpine lepší funkce i podporu výrobce. DA120 umí přehrávat přes USB hudbu i video, má rovněž podporu pro Android Auto, má integrovaný Bluetooth, disponuje rozumnou podporou výrobce a poslední aktualizace byla několik dní stará. Rovněž obsahuje externí GPS anténu, dva USB porty i HDMI a lze měnit barvu podsvícení tlačítek. V parametrech zaostává jen zanedbatelně menším displejem.

carplay2

Druhý pokus: Alpine ILX-700

Model od Alpine neobsahuje téměř nic z vypsaného u modelu od společnosti Pioneer. Podpora výrobce Alpine je v praxi nulová. Alpine dle tvrzení prodejce aktualizace neuvolňuje běžnou cestou, aby zvýhodnil oficiální distributory. To znamená, že jediná šance na aktualizaci je získat ji přes prodejce, který následně osloví výrobce. V podstatě se jedná pouze o rádio, které umí „pouze“ Apple CarPlay. Nemá HDMI, má pouze jeden USB port, nemá externí GPS, nepřehraje nic z USB. Jako poslední třešničku lze uvést i fakt, že model od Alpine je paradoxně dražší a ještě větší paradox je, že mi Alpine vyhovuje více.

carplay3

Zásadní nevýhoda modelu od Pioneer je bezpečností hlášení po každém připojení telefonu a spuštěním Apple CarPlay. Může to znít hodně malicherně, ale pokud odklepáváte „OK“ již po desáté za den, začne to být doopravdy obtěžující. Šel jsem až tak daleko, že jsem zkoušel pokládat dotazy v zahraniční komunitě, zda to nejde nějakým způsobem zablokovat úpravou firmware. Nelze, respektive spíše není známo jak.  Pioneer dále rovněž nedělá žádný oficiální převodník pro propojení s autem.

Jak jsem se stal „Hackintoshákem“

Jediná varianta zapojení je použití od výrobce Connects2 ( od 1200 do 2500 Kč dle auta), který zprovozní multifunkční volant. To se mi podařilo a volant fungoval včetně přijmutí hovoru. Alpine dělá vlastní převodník pro VW koncern (tedy i pro můj vůz za přibližně 3790 Kč) a BMW. Díky tomu lze vyjma volantu dostat informace na zmíněný Maxidot displej, zobrazit parkovací senzory a ovládat klimatizaci.

carplay1

Samozřejmě i k Alpine lze připojit levnější Connects2 a mít funkční pouze ovládání na volantu. Stačilo pouze vyměnit kabel mezi převodníkem a rádiem pro model Alpine za necelou stokorunu. K oběma modelům rádií lze připojit kameru a změnit bootscreen, který se zobrazuje po zapnutí. K oběma rádiím je potřeba použít přibalený mikrofon a tak i v případě výbavy auta s Bluetooth a handsfree jej nelze použít.

alpine_ilx700Díky tomu, že model od Alpine neumí nic než rádio a Carplay, je dle mého názoru ovládání mnohem přehlednější. Model od Pioneer obsahuje spousty funkcí, ale je otázkou, zda je doopravdy člověk potřebuje. Ovládání Pioneera, jakýkoliv pohyb v menu či změna nastavení mi nebyla sympatická a výsledný efekt dle mého názoru není vůbec přehledný ani efektivní.

w990bt-4

Dále už je potřeba jen instalační sada pro uchycení rádia a rámeček dle typu auta. Celková cena instalace Pioneera byla 15 000 Kč a v případě Alpine 20 000 Kč. Funkci přinést do každého auta dostupnou cestou Apple Carplay splňují oba. Je jen na preferencích uživatelů, který model zvolí. Zajímavou funkcí u modelu Alpine je podpora aplikace Alpine TuneIt. Lehce lze stáhnout nebo nahrát a aplikovat nastavení zvuku. Dle vašeho výrobce a typu auta jde vyhledat nastavení od jiných uživatelů.

Pokud máte vlastní zkušenosti s integrací CarPlay, podělte se o ně formou komentáře pod tímto článkem.

Karel Zikmund

Programátor a velký Apple fanoušek. Mezi jeho největší záliby patří GNU/Linux, chytrá domácnost, gadgety, černý humor a seriály.

Doporučené články

12 Komentáře

 1. Carplay bych uvítal, ale těch 20 tisíc mi přijde moc. V článku bych uvítal, kdyby autor popsal jak to funguje. Potřebuje rádio mít kabelový spojení s iPhonem nebo to jede bezdrátově. Jestli to chápu dobře, tak je to mirroring iphonu?

  1. Ahoj,

   — Ber v potaz (nepočítám čorky z bazoše), že oficiální řešení z automobilky stojí jednou tolik, takže proč je 20 moc? I tak se jedná o dvě nejlevnější varianty. Pioneer i Alpine dělají kousky i za dvojnásobek ceny.

   — Samozřejmě je to po kabelu, protože vše je zatím po kabelu. Neuvádět jsem již celkem známé věci a článek není mířen na téma co CarPlay je, ostatně na to již články existují a zpousty. Tzn. aktuálně: neexistuje model od výrobce třetí strany s bezdrátovým CarPlay. První model ukázalo Alpine teď v lednu na výstavě, je to nástupce ILX-700 a nese označení ILX-701 – nedělám si iluze že bude v příštích měsících již k sehnání a pokud bude nebude to ani za cenu aktuální ILX-700 tzn 15000. U výrobce aut se také čeká a první by s tím mělo dle toho co jsem četl přijít BMW, ale třeba někdo upřesní více.

 2. Můžete mít i relativně mladé auto, ale kvůli výrobcům máte oficiální cestou smůlu. To je případ i mé Škody z roku 2014 do které kvůli kompatibilitě nelze umístit cokoliv s podporou pro Apple CarPlay.

  „Díky“ se používá v případě, že za řečené můžeme poděkovat. Upřímně neironicky. 😉

 3. Apple car play mam v aute, a otazkou je k cemu je dobry. Aplikací z iphonu ktere Vam radio zobrazi a umozni pouzivat je dost malo. Pro me je to hlavne hudba ale na to lze pouzit btooth. Naivne jsem doufal ze budu moci pouzivat Navigon nebo Google maps. A pokazde je nutne telefon zapnout do kabelu.Grrrr…Je jasny ze Apple dovoli jen co se jemu hodí a to se nehodi nam. Je to škoda.

 4. Dobrý den
  mě v autě Apple CarPlay nefunguje, nebo teda pozná to muj telefon “iPhone6S +”, ale tak jak vidím ve videích na youtube že se to pustí automaticky po zasunutí kabelu mi to nefunguje. pokaždé se mě to ptá jestli připojit a skončí to nějakou chybovou hláškou že se nepodařilo. neporadil by jste někdo co bych mohl ještě zkusit ??? v některém viedu sem slyel že se bavili o tom že nesmím mít zadaný region ČR je to pravda ??

  Děkuji

  1. Musíte mít zapnutou Siri, tedy alespoň v mém případě to pomohlo – objevovala se mi stejná hláška. Samozřejmostí je mít nainstalovanou poslední verzi iOS.

 5. Zajímalo by mě, zda Pioneer DA120 opravdu uměl zobrazovat parkovací senzory, and…mě bylo řečeno, že to umí modely nyní až kolem 30tis….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button