Novinky

Apple bude nucen na iOS a iPadOS povolit instalaci aplikací z konkurenčních obchodů

Již tento týden nás známý leaker Mark Gurman informoval, že se kvůli tlaku Evropské unie Apple chystá povolit alternativní obchody s aplikacemi pro iPhone a iPad. Momentálně je totiž takzvaný sideloading, neboli instalace aplikací z jiných zdrojů, na zařízeních se systémy iOS a iPadOS zakázána, a pro získávání softwaru je tudíž nutné použít pouze oficiální obchod App Store. Dle nového zákonu o digitálních trzích, jenž vstoupí v platnost v roce 2024 však bude nutné, aby sideloading na těchto zařízeních Apple povolil, a tím umožnil i fungování konkurenčních platforem.

foto: Pexels (autor: Brett Jordan)

Ačkoliv se může zpočátku toto nařízení zdát pro Apple jako naprosto fatální, tak z hlediska zisků by nemělo mít na společnost zásadní dopad. Trojice analytiků investiční banky Morgan Stanley totiž ve své výzkumné zprávě tvrdí, že „obchody s aplikacemi třetích stran budou představovat pouze omezené riziko pro příjmy z App Store i celkové příjmy společnosti Apple. A to převážně kvůli tomu, že uživatelé iPhonů dlouhodobě upřednostňují bezpečnost, centralizaci a pohodlí, které App Store přináší.“ Dle jejich odhadů by navíc v nejhorším možném scénáři klesly zisky z tohoto segmentu pouze o 4 % a v případě celosvětového zavedení by šlo o 9 procent.

V každém případě bude rozhodně zajímavé sledovat další vývoj těchto událostí. Spousta lidí si totiž tuto změnu nepřeje a je pro zachování dosavadního řešení. Zákaz sideloadingu totiž běžné uživatele chrání před stahováním neověřených aplikací, které by potencionálně mohly ohrozit zabezpečení uživatelských dat. Pokud bude tedy instalace aplikací na iOS a iPadOS z jiných zdrojů povolena, tak se v budoucnu můžeme dočkat více případů, kdy budou tato zařízení infikována nežádoucím malwarem.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button