Novinky

Apple Aperture 3.4 – drobná radost s řadou problémů

Apple minulý týden uvolnil novou verzi Aperture s označením 3.4. Dle popisu slibuje drobná vylepšení. Konkrétně:

 

  • přidání podpory pro sdílení photostreamu ve vazbě na iOS 6
  • možnost otevřít aktuální iPhoto knihovnu přímo z menu Aperture
  • vylepšení stability a rychlosti

 

Plusy

První dvě položky v seznamu nic zásadního nepřinášejí a asi se dalo očekávat, že přijdou. Nicméně pod posledním řádkem je toho schováno více, než by se čekalo. V první řadě spojení Aperture 3.4 a Mac OS X 10.8.2 přináší upravený algoritmus zpracování některých RAW formátů. U dotčených fotografií se tudíž po instalaci 3.4ky objeví možnost Reprocess original a výsledkem je zejména lepší potlačování šumu a trochu vylepšené zpracování barevné informace.

 

Z mojí osobní zkušenosti mohu potvrdit, že Aperture 3.4 je navíc rychlejší při zpracování RAW souboru, což se projevuje zejména při importu a exportu snímků.

 

Problémy

Bohužel vše není úplně růžové. Řada uživatelů si stěžuje, že nová verze Aperture striktně vyžaduje nejnovější Mac OS X 10.8.2, který si nechtějí teď instalovat kvůli jeho známým chybám. Bohužel s tím nikdo nic nenadělá a obávám se, že jde o nový trend u Applu vycházející ze snahy dosáhnout maximální možný výkon.

 

Navíc řada uživatelů si stěžovala, že jí Aperture 3.4 nešel nainstalovat nebo po instalaci padá. Oficiální řešení je software smazat a opět nainstalovat, což jednak trochu připomíná tragédii zvanou Windows, a druhak znamená ztrátu všech nastavení apod. Někteří uživatelé reportují zmizení plug-inů nebo nastavení plug-inů od třetích výrobců a mě osobně třeba zmizely vlastní klávesové zkratky. Takže pokud se chystáte teprve instalovat Aperture 3.4, zazálohujte si nejprve nastavení a až pak proveďte update.

 

Co říct závěrem?

Verze 3.4 přináší dobré funkce, ale bohužel instalační balíček se viditelně nepovedl jak měl. Někdo v Applu neudělal něco správně a doufejme, že se pro příště poučil. Aperture je skvělý software a rozhodně si zaslouží preciznější práci programátorů.

Jan Alisczech Březina

Od roku 1999 aktivně provádí lektorskou, přednáškovou a osvětovou činnost. Je členem mezinárodních fotografických asociací PMAI a IPC. Je Adobe Certified Expert (ACE), Apple Certified Trainer (ACT) a spoluautorem řady fotografických publikací. Od roku 2006 působí i jako průvodce a organizátor fotografických expedic, s kterými procestoval již šest kontinentů. V profesionální fotografické praxi se věnuje zejména portrétní, glamour a aktové fotografii. Ve volné tvorbě pak zejména krajinářské a cestovatelské fotografii.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. ja používam Mac OS X Lion, ešte som neprešiel na mountine lion a nainštaloal som bez problemov aktualizaciu 3.4, ale najprv si treba aktualizovať Mac OS X 10.7.4 na Mac OS X 10.7.5. Aperture 3.4 ide dobre, horšie je to s aperture 3.4.1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button