Novinky

Aplikace Facebooku před jejím odstraněním z App Storu vysála informace 187 tisíc uživatelů

Únor roku 2018 – v tento měsíc informoval web 9to5mac o podivné aplikaci, která je Facebookem prezentována pod názvem Onavo Protect – VPN Security. Její popis sliboval bezpečné zajištění a provoz uživatelského datového toku po serverech společnosti Onavo, spadající pod Facebook. Uživatelská data pak mají údajně dopomáhat k vylepšení sociální sítě. To se samozřejmě nelíbí Applu, který se rozhodl aplikaci odstranit ze svého obchodu.

Modrý lišák se nechce vzdát

Mark Zuckerberg se ale tak lehce nevzdává a o soukromí uživatelů a jejich uživatelská data má zřejmě velký zájem. Svědčí o tom i jejich nová aplikace Facebook Research, která měla opět sloužit pro šmírování svých vlastních uživatelů. Ale pozor, tentokrát nic nebylo tajeno a uživatelé k tomu dávali vlastní souhlas. S trochou nadsázky by se dalo říct, že Facebook dělal ze svých uživatelů pokusné králíky.

Kdo by se ale dobrovolně nechal sledovat? Tuhle otázku si zřejmě položil i Mark Zuckerberg, a proto společnost nabízí finanční odměnu ve výši 20 $ (v přepočtu necelých 500 Kč). Přesně za tuto měsíční odměnu se převážně mladí uživatelé nechali koupit.

Jak to celé fungovalo?

VPN síť a Test Flight program. To je přesně to, čeho Facebook využil. VPN je paradoxně nástroj, který má zlepšovat bezpečnost komunikace přes internet. V případě Test Flight jde stručně řečeno o program pro vývojáře aplikací, díky kterému mohou najímat beta testery. Pro zapojení do tohoto programu je třeba se do něj přihlásit pomocí Apple ID a nainstalovat v iPhonu nový profil. Tento profil s kombinací VPN tunelu Facebooku zaručil sledování uživatelů na platformě iOS.

Apple aplikaci smazal v lednu tohoto roku. Do té doby ale stihla vycucat slušný počet uživatelských dat. Informace byly za tu dobu nasbírány přibližně od 187 tisíc uživatelů. Jak je vidět, pokud jde o ochranu dat a nakládání s nimi, tak Facebook opravdu nezná zábrany. Uvidíme tedy, co do budoucna přinesou jeho několikrát opakované sliby. Zatím si však vlastní vinou dál kazí své jméno a pověst značky.

Zdroj
9to5mac

Dominik Lipavský

Rád píšu a čtu. O Applu, mobilech, technologiích. Prostě o všem kolem. Kromě jablíček mám nejradši čas se svojí polovičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button