Novinky

Aktualizace iOS 15.4.1 a macOS 12.3.1 opravují důležité bezpečnostní chyby

Před pár dny vyšla aktualizace na systémy iOS, iPadOS, macOS a watchOS. Jak už bývá zvykem, tak v malých setinkových updatech obvykle nepřibývají žádné nové funkce a design se nijak nemění. Přinášejí však důležité záplaty bezpečnostních chyb, kterých by mohl kdokoliv zneužít.

Foto: Apple

V tomto případě Apple opravil dva takzvané zero-day exploity. Jeden z nich umožňoval škodlivým aplikacím spouštět jakýkoliv kód na úrovni jádra. Tento bug byl nalezen jak v macOS, tak i v iOS a představoval opravdu závažnou hrozbu pro všechny uživatele. Druhý byl nalezen v ovladačích Intel Graphics a mohl vést k odhalení paměti jádra. Ten se však naštěstí týkal pouze počítačové platformy a ostatních Apple produktů se tedy nijak nedotknul.

Foto: Unsplash (autor: Niek Doup)

Co znamená “zero-day exploit”?

Pro čtenáře, kteří neznají termín zero-day exploit, bych jej rád v krátkosti vysvětlil. Jedná se o zranitelnost, která byla právě objevena. Útočníci mohou této zranitelnost ihned využít a dostat se díky ní do daného systému či dělat procesy, na které jim nenáleží práva. Vývojáři pak mají dle názvu “nula” dní na to, aby tento problém vyřešili, jelikož může být okamžitě zneužit hackery. Je proto důležité instalovat aktualizace co nejrychleji, abyste těmto problémům předešli.

Kromě těchto chyb opravila daná aktualizace i potíže s rychlejším vybíjení baterie u iPhonů a iPadů či neočekávané odpojování Bluetooth zařízení na Macu. Pokud jste tedy některý z těchto problém pocítili, tak máte další argument, proč na nový systém ihned aktualizovat.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button