Novinky

Adobe Premiere dostalo oficiální podporu pro čipset Apple M1

Za pár měsíců to bude rok, co Apple představil svůj první Apple Silicon čipset – Apple M1. Hlavním rozdílem mezi Intel procesory, je nová ARM architektura, která byla typická pro mobily a tablety. Tato architektura s sebou nese jisté výhody i nevýhody. Hlavní výhodou je energetická úspornost a ve většině případů vyšší výpočetní výkon, nevýhodou je naopak nekompatibilita aplikací. Apple ale přišel s řešením, které se jmenuje Rosetta 2.

Rosetta 2 je překládací nástroj, který vezme architekturu x86-64 na kterou jsou psané téměř všechny aplikace na macOS a převede ji na arm64. Díky tomu se poté mohou spustit aplikace napsané pro Intel na Macu s M1. Vývojáři aplikací si ale začínají na novou architekturu pomalu zvykat a čím dál více titulů dostává podporu pro Apple M1. Další z těchto aplikací je také Adobe Premiere Pro CC.

V nové verzi 15.4 je dle Adobe Mac s M1 o 80 % rychlejší než model Macu s Intel procesorem. A to už je pořádný rozdíl

Zdroj: Adobe

Další programy jako třeba Adobe After Effects se oficiální podpory pro M1 zatím nedočkaly. Dle Adobe by beta verze podpory pro M1 měla do Adobe After Effects dorazit ke konci tohoto roku. Mezi nativní aplikace patří Illustrator, InDesign, Lightroom, Lightroom Classic, Photoshop a nově i Premiere.

A co vy? Používáte Adobe produkty a pozorujete u nich výkonnostní rozdíl? Dejte nám vědět v diskuze.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button