iPad mini – recenze

Není to tak dávno co nám Tim Cook na poslední Keynote představil nové zařízení – iPad mini. Tak a už nyní jsem se mohl dostat do střetu názorů. Je to nové zařízení nebo jen aktualizovaný iPad? K čemu jsem se nakonec přiklonil zjistíte z následujících odstavců naší recenze, při které jsem si mohl nový iPad mini vyzkoušet po dobu dvou dnů.
Zařízení nám laskavě zapůjčil náš partnerský e-shop Livemec.cz a to dokonce včetně iPad mini Smart Cover. Děkujeme… Jak jsem už řekl, zařízení jsem mohl zkoumat dva dny, další dva dny jsem si ponechal na utřídění dojmů a názorů… a výsledek? Jdeme na to…
Porovnat ceny >>
Na tuto recenzi jsem se prostě těšil. Chtěl jsem si iPad mini vyzkoušet a porovnat jej se svým iPadem 2. Už když jsem od kolegů z Livemecu přebíral krabičku s bílým iPadem mini byl jsem překvapen její lehkostí. Něco podobného mne potkalo v případě iPhonu 5 či iPodu Touch 5. generace. No nic, po příchodu domů jsem se do toho pustil. Jak můžete shlédnout na přiložených obrázcích, krabička iPadu mini se nese v duchu ostatních jablečných produktů. Je zbytečné omílat stále dokola, že je to dokonalé, minimalistické, krásné, protože to tak je a znáte to z každé mé recenze. Apple prostě hraje prim, vyrábí dokonalé produkty, které umí perfektně zabalit a prodat. Mým životem prošlo již mnoho elektroniky jako jsou počítače, notebooky, několik desítek mobilních telefonů a pár dalších technologických hračiček. Žádná z nich nebyla tak perfektně zabalená jako produkty od společnosti Apple.


Graf ceny produktu Apple iPad Mini 16GB WiFi md531sl/a poskytuje server Heureka.cz
Pojďme na kameru. Jak už víme, zpředu se nachází FaceTime HD kamera s rozlišením 1,2MPx a schopností natáčet video 720p. Zcela zodpovědně říkám, tuto kameru jsem ani nevyužil. Ne že bych na ni neměl využití, FaceTime využívám celkem často, ale nepřikládám ji velký význam. Nezbláznil jsem se, ale přední kamera velmi dobře plní svůj význam už několik generací iPadu či iPhonu zpět. Pokud se mnou nesouhlasíte, zamyslete se nad tím, proč disponuje jen 1,2MPx oproti 5MPx u kamery iSight na zadní straně zařízení. Ta už je tak jinou kávou. Tedy pokud přihlédneme k tomu, že ji využíváme v malém tabletu. Jsem zvyklý často používat digitální zrcadlovku, ale i tak jsem s výsledky iPadu mini spokojen. Následující fotografie zobrazují situaci pořízenou jak iPadem 2 tak iPadem mini. Zároveň jsem zvolil tuto scénu s nedostatečným osvětlením a rozdílným kontrastem mezi tmavým okolím a osvětlenou částí a byl zvědavý jak si s ní obě zařízení poradí. Rozdíl je viditelný…ano, vyjma výsledné velikosti snímku, žádný není.
Stejně jako u ostatních iOS zařízeních, které jsme v recenzích otestovali ať už to byly tři generace iPadu, iPhone 4, 4S či 5 nebo dokonce iPod Touch 5. generace, jsme i v případě iPadu mini provedli výkonnostní test v aplikaci Gensystek Benchmark. Jak z přiloženého obrázku vidíte, nový iPad mini dosáhl v testu obdobných výsledků jako zařízení iPad 2, 3, iPhone 4 a iPod Touch 5. generace. Je nutno vzít v potaz, že se jedná o výsledky v testu konkrétní aplikace a nikoliv o porovnání skutečného výkonu jednotlivých zařízení. Jak je například vidno, iPad 2 a 3 dosahují v testu prakticky totožných výsledků, ovšem výkonnostně jsou to odlišná zařízení.
To by jsme měli výkon, pojďme na zvuk. Nebudeme řešit jak iPad mini generuje zvuk do sluchátek, protože jej generuje stejně jako poslední generace iPadu, iPhonu či iPodu Touch. To co mne opravdu zajímalo byly stereo reproduktory ze spodní strany zařízení. Rozdíl oproti jedinému reproduktoru v iPadu 2? Minimální, ovšem znatelný. Nehraje to zas tak špatně, a když vezmu v potaz možnosti a konstrukci zařízení – žádné chrastění či výrazné deformace podávaného zvuku. Samozřejmě na spodní tóny a křišťálové výšky můžeme zapomenout. Ale co, iPad mini není předurčen, aby se stal vaším novým Hi-Fi přehrávačem v obývacím pokoji. Postačí nasadit nová sluchátka EarPods a zážitek z kvalitního poslechu je na místě.

Závěr
Mám za sebou čtyřdenní období, při kterém jsem iPad mini nespustil skoro z hlavy. Za tu dobu jsem došel k několika závěrům. Dle mého je to nové zařízení, nikoliv aktualizovaný iPad. Je to dokonce skvělé nové zařízení. Ale narazil jsem na dilema. Nevím zda svůj iPad 2 za nový mini vyměnit. Pro menší model palec nahoru jistě za poloviční hmotnost a lepší displej. Pro větší model palec nahoru za větší plochu displeje, pro mne ocenitelné při sledování videa. No a další palec pro větší iPad zvedám za lépe řešený Smart Cover. To máme 2:2. Tuším, že ještě strávím mnoho času rozhodováním, než padne konečné stanovisko. Ale to není zas tak důležité, důležité je názor každého z vás, který o koupi nového iPadu mini přemýšlí. Doufám, že Vám naše recenze alespoň lehce napomohla při rozhodování zda koupit či nekoupit. Udeláte nejlépe když jej osaháte u nějakého Apple Premium Resellera či přímo u našeho partnera, u společnosti Livemec – Apple Authorized Reseller.
Jsem z něj nadšen, je skvělé ho mít, hrát si s ním, je to skvělý společník a pracovní pomocník. Je to také ten, kdo mi nasadil brouka do hlavy zda měnit či nikoliv pokud už vlastníte nějaký předchozí iPad.













