Tipy a triky

6 tipů, které vám mohou pomoci, když se iPhone nechce nabíjet

Nabíjení iPhonu probíhá v drtivé většině případů naprosto bezproblémově. Do telefonu stačí pouze připojit kabel s nabíječkou a baterie se začne dobíjet. V některých případech se však může stát, že po zapojení nabíječky se záhadně nic neděje. Pokud se setkáte s tímto scénářem, máme pro vás několik tipů, jak tento problém vyřešit.

Ujistěte se, že iPhone není v moc chladném či horkém prostředí

Ideální provozní teplota pro iPhone je od zhruba 0 do 30 °C. Pokud se tedy pohybujete v teplotách, které do tohoto pásu nespadají, tak je možné, že vám iPhone nabít nepůjde. Pro zprovoznění nabíjení je tedy potřeba přesunout telefon dle situace, buď do teplejšího nebo chladnějšího prostředí.

Foto: Unsplash (autor: John Appleseed)

Zkuste zařízení nabíjet opačně otočeným kabelem

I když je Lightning konektor oboustranný a můžete jej tedy do iPhone zapojit oběma směry, tak v případě, že se telefon nedobíjí, je dobré zkusit kabel otočit. Tímto způsobem se obvykle vyřeší většina problémů s nabíjením.

Vyzkoušejte jiný kabel

Pokud máte po ruce druhý (a zejména certifikovaný) kabel s Lightning koncovkou, tak můžete zkusit iPhone nabít právě jím. Není totiž žádnou výjimkou, že se nabíjecí kabel poničí, což nemusí být ani na první pohled vidět, a poté přestane fungovat. U neoriginálních nabíječek se tento problém děje velice často a je tedy rozhodně na místě zkusit vyměnit kabel.

Zdroj: Pexels – Karolina Grabowska

Proveďte vynucený restart a zkuste telefon nechat 30 minut na nabíječce

Vynucený restart se obvykle používá, když se telefon zasekne a nelze jej nijak ovládat. Může nám však pomoci i při řešení tohoto problému.

Pokud chcete provést vynucený restart na iPhone 8 a novější, krátce stiskněte tlačítko pro zvýšení hlasitosti, bezprostředně poté krátce tlačítko pro snížení hlasitosti a ihned poté dlouze podržte zapínací tlačítko a držte jej, dokud se na displeji neobjeví Apple logo.

U iPhone 7 a 7 Plus je potřeba stisknout a držet zároveň zapínací tlačítko a tlačítko pro snížení hlasitosti dokud se neobjeví logo Apple. U iPhone SE 1. generace a starší poté udělejte stejné kroky jako u iPhone 7 a 7 Plus, avšak kromě tlačítka pro snížení hlasitosti držte tlačítko plochy. Po provedení vynuceného restartu telefon zapojte do nabíječky, počkejte 30 minut. Následně by se mělo ukázat, zda byl problém s nabíjením vyřešen.

Dejte iPhone na bezdrátovou nabíječku

Za předpokladu, že vlastníte iPhone 8 a novější můžete zkusit telefon nabít na bezdrátové nabíječce. Pokud se telefon bude dobíjet, problém je pravděpodobně v nabíjecím Lightning konektoru. V druhém případě se jedná spíše o poškození samotné baterie či jiné součástky, která s ní souvisí.

Zdroj: Pexels – Rann Vijay

Nahlédněte do Lightning konektoru

Jestliže žádný z výše uvedených kroků nepomohl a váš iPhone se stále nechce nabíjet, tak pravděpodobně půjde o hardwarový problém. Můžete si tedy vzít do ruky svítilnu, posvítit do konektoru a podívat se, zda není zanesen. Pokud se v něm nachází jakékoliv nečistoty či prach, máte na výběr ze dvou možností. Buď zkusit konektor vyčistit sami a nebo telefon dopravit do servisu, kde za vás tento úkon provede vyškolený technik.

Za předpokladu, že se rozhodnete konektor vyčistit v domácích podmínkách, rozhodně nepoužívejte kovové předměty, ale například plastové dentální párátko, kterým opatrně konektor vyčistíte. Musíte však při čištění dávat velký pozor, abyste nijak neponičili piny pro nabíjení, při jejich poškození by totiž musel být vyměněn celý konektor a i když by bylo zařízení stále v záruce, tak na toto poničení se krytí nevztahje. Osobně tedy doporučuji spíše zajít do autorizovaného Apple servisu, kde za vás udělají tuto práci specialisté.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

A co vy? Setkali jste se někdy s tímto problémem a podařilo se vám jej popřípadě vyřešit? Dejte nám vědět v diskuzi.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button