Aplikace MacMacNovinkyRecenze

1Password 5 pro Mac – recenze

1Password je jedna z nejznámějších aplikací pro správu hesel na platformě Mac. Vývojáři z AgileBits mají verze pro iPhone, iPad, Windows a Android. Před časem aplikace prošla diskutovanou aktualizací, která si vyžadovala opětovné zakoupení licence. Některé uživatele starší verze tento krok nepotěšil. Současná aplikace nese označení verze 5 a nabízí nejen nové funkce, ale i design uživatelského prostředí. 1Password je aplikací nejen pro správu hesel, přihlašovacích údajů pro webové rozhraní, kreditních karet, identit pro automatické plnění webových formulářů, ale i pro nejrůznější poznámky, které tak zůstanou ve Vašem trezoru bezpečně uloženy, bankovních účtů, různých databází, dokladů a dalších. Užitečnou funkcí jistě je možnost vedení více uživatelských účtů, můžete tak snadno oddělit soukromý trezor od pracovního. Aplikace též disponuje bohatými možnostmi nastavení, záloh a synchronizace skrze oblíbený Dropbox a iCloud (synchronizaci je též možno provádět prostřednictvím běžného souboru). Aplikaci též doprovází její iOS verze, ale vzhledem k tomu, že se jedná o samostatnou aplikaci budu se jí věnovat v samostatné recenzi.

Samotnou aplikace 1Password 5 bych rozdělil na 3 samostatné části.

1. Aplikace 1Password 5

Samotné okno aplikace, ve kterém se nachází Váš trezor s uloženými daty, která jsou chráněna jedním hlavním heslem. Doporučuji si jej opravdu zvolit vhodně a zapamatovatelně. Toto heslo bude chránit všechny Vaše uložená hesla a jiné informace.

1password_1

Po přihlášení do aplikace se otevře Váš trezor, jehož uživatelské prostředí je velmi jednoduché a intuitivní. Po levé straně se nachází vertikální seznam kategorií a na pravé straně obsahové okno zvolené kategorie s detailním náhledem. Prakticky obdobné s uživatelským prostředím Finderu. V této části pracovní aplikace můžete vytvářet nové položky, následně je spravovat a přidávat do oblíbených.

1password_2

2. Aplikace 1Password 5 mini

1Password 5 mini je doplňkem hlavní aplikace, nalezneme ji v řádku nabídek v pravé horní části prostředí operačního systému OS X pod ikonkou zámku. Samotný doplňek aplikace lze nastavit tak, aby se spouštěl automaticky při spuštění systému OS X.

1password_3

Hlavní funkcí je možnost vyběru z roletkové nabídky námi předdefinovanou identitu, respektive přihlašovací údaje pro jakoukoli webovou stránku. Aplikace též zajistí přechod na konkrétní webovou stránku, která obsahuje inputy pro vložení dat – zpravidla uživatelského jména a hesla. Následně se postará i o automatické odeslání dat na server webu, tedy něco ve smyslu stisknutí tlačítka “Přihlásit”. Velmi užitečná funkce, ale v kombinaci s ochrannými prostředky, například Captcha, je tato funkce nepoužitelná, neboť Vás nepustí dále bez manuálního zásahu. Ale automatické chování lze v nastavení deaktivovat.

Rozšíření mini též nabízí generátor hesel. Potřebujete-li rychle vygenerovat bezpečné heslo, postačí volba z roletky Generátor hesel. Navíc je možné si nastavit nejrůznější parametry pro generování nového hesla. Skvělá funkce v kombinaci s třetí částí aplikace.

1password_4

 

3. Integrované prostředí do webového prohlížeče

Z mé strany asi nejpoužívanější část celé aplikace, která je po instalaci integrována do kontexové roletky v prostředí prohlížeče, tedy do roletky vyvolané pravým tlačítkem myši kdekoli v prostředí a nabízí totožnou funkčnost jako předchozí část, tedy 1Password mini. Odtud je velmi snadné nechat vyplnit aplikaci kterýkoli formulář na webu.

1password_5

Pokud se do nějaké internetové služby přihlašujete poprvé, rozšíření ve webovém prohlížeči Vám nabídne možnost uložení hesla. Uložené informace lze pak editovat v hlavní prostředí aplikace. Toto rozšíření je možné deaktivovat v nastavení prohlížeče.

1password_6

Samotná aplikace patří mezi nejlepší aplikace na správu hesel a dalších citlivých údajů. Mezi hlavní výhody aplikace bych určitě zařadil existenci samotné aplikace pro iPhone (nebo iPad) a též synchronizace hesel a uložených údajů přes iCloud nebo Dropbox. Nevýhodou aplikace je poměrně vysoká cena. Často se ovšem stává, že vývojáři na čas sníží cenu aplikace nebo ji nabídnou ve výhodném balíčku verze pro Mac a iPhone.

Aplikaci 1Password 5 zakoupíte na Mac App Store za cenu 49,99 EUR

stahnout-mac-app-store

Doporučené články

Back to top button