Novinky

13“ MacBook Pro s čipem M2 překonává v testech výkonu základní konfiguraci Macu Pro

Nedávno uvedený 13“ MacBook Pro s čipem M2 je jedním z prvních Maců, které se mohou pochlubit novou generací čipsetu, který posouvá limity celé platformy Mac na další úroveň. Do jisté míry o tom vypovídají také první výsledky benchmarku, které se objevily v databázi aplikace Geekbench 5. Přestože čip M2 představuje základní verzi procesoru určeného pro nejlevnější počítače, za svůj výkon se rozhodně stydět nemusí. Podle dostupných výsledků dosáhl 13“ MacBook Pro s M2 ve vícejádrovém testu na skóre 8 928 bodů, což je citelně lepší výsledek, než jaký získala standardní konfigurace Macu Pro. 

Pro lepší ilustraci je vhodné uvést, že základní Mac Pro je osazen osmijádrovým procesorem Intel Xeon W, který ve stejném testu Geekbench 5 získal průměrné skóre 8 027 bodů. To v praxi znamená, že 13“ MacBook Pro za 38 990 Kč nabízí o zhruba 11 % vyšší výkon než Mac Pro, za který si Apple účtuje 164 990 korun. Pochopitelně vyšší konfigurace Macu Pro nemají problém čip M2 roznést na kopytech, ovšem v těchto případech se bavíme o ještě dražších strojích, za které zaplatíte několik stovek tisíc korun.

Jedním dechem je také nutné dodat, že Mac Pro nabízí v porovnání s 13“ MacBookem Pro řadu výhod. Tou nejzásadnější je možnost snadného rozšíření většiny komponent včetně grafické jednotky, operační paměti a dalších součástek. V zásadě tak nejde o příliš férové srovnání, přesto to jasně ukazuje, jak působivého výkonu jsou schopny procesory z rodiny Apple Silicon dosáhnout.

Ostatně o tom se můžete přesvědčit v níže uvedeném výběru průměrných výsledků z vícejádrových testů pro různé typy Maců

  • Mac Studio s M1 Ultra: 23 366 bodů
  • Mac Pro s 28jádrovým Intel Xeon W: 20 029 bodů
  • 14“ a 16“ MacBook Pro s M1 Max: 12 219 bodů
  • Mac Pro s 12jádrovým Intel Xeon W: 11 919 bodů
  • 13“ MacBook Pro s M2: 8 928 bodů
  • Mac Pro s 8jádrovým Intel Xeon W: 8 027 bodů
  • 13“ MacBook Pro MacBook Air s M1: 7 420 bodů

Apple M2 versus M1 Pro/Max/Ultra: starší čipy stále vítězí nad novou generací

Mac Pro a Mac mini jsou aktuálně jedinými počítači v portforliu společnosti Apple, které si můžete ještě pořídit s procesory od Intelu. Podle dostupných informací však nebude trvat dlouho a kalifornský gigant představí nový Mac Pro s již vlastním procesorem. Zajímavé bude v tomto směru sledovat, jak se Apple postaví ke koncepci stroje, jehož uživatelé jsou zvyklí na bohaté možnosti rozšíření.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. To že Geekbench nadržuje Apple čipům víme všichni. A porovnávat to s 6 let starými Xeony, které Apple strká do Mac Pro… To by vyhrály dnešní mobilní AMD/Intely taky. I když uznávám, že s vyšší spotřebou (v případě Intelu s “mnohem” vyšší), než má M2, ale taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button