AktualityNovinkyOkénko do minulostiZ historie Apple

10 nejzajímavějších aukcí okolo Applu (1. část)

1. Původní duhové Apple logo

Mezi lety 1993 a 1997 visela tato loga na východní straně jedné z budov Applu. Loga v původní barevné kombinaci vyrobené z laminátu se loni v květnu dočkala za svou věrnou marketingovou službu uznání. Vyvolávací cena byla stanovena na 10 tisíc dolarů, pořadatelé aukce předpokládali, že se tato položka prodá asi o 5 tisíc dráž. Vyvolávací cena byla ale nakonec překonána tři a půl krát. Logo firmy Apple v původní duhové barevné kombinaci se totiž prodalo za 35 000 dolarů.

image

2. Rozbitý schod z Apple Storu

Nejedná se ovšem o schod z jen tak obyčejného Apple Storu, nýbrž z ikonické prodejny na páté Avenue. Rozbitý skleněný schod z točitého schodiště prodal bývalý zaměstnanec tohoto obchodu v roce 2010 za neuvěřitelných 9 950 dolarů. Schod byl údajně poničen jedním zákazníkem, který na něj upustil skleněnou láhev od nápoje. Tento kousek skla tak můžeme bezpochyby považovat za nejdražší schod na světě. Pokud by přitom zaměstnanec s vidinou zisku schod nevzal, skončil by se smetí.

post-32199-image-19e06faa51cd18789b95fab7507d34ec-jpg

3. Nejlepší Apple tričko na světě

Pokud by Apple vyhlásil interní soutěž z názvem „zaměstnanec s nejironičtějším jménem“ Bezpochyby by ji vyhrát tento chlapík jménem Sam Sung. Sam Sung již bohužel svou kariéru v Applu ukončil. Internetem přitom víří spekulace, v jaké firmě nakonec zakotvil. Po odchodu se rozhodl, jak jinak než na Ebay, vydražit své firemní věci. Vydražil takto své tričko a cedulku se jménem za celkem 2 653USD. Sam Sung je ale charakter a vytěžené peníze daroval na charitu. Organizace dětských přání tak získala pro své svěřence více než dva tisíce dolarů díky jednomu modrému tričku s logem jablka, které podepsal člověk jménem Sam Sung.

Photo: Sam Sung

4. Zakládající listina Applu

Originální tří stránková dokumentace o založení společnosti jménem Apple Computer Co. byla podepsána Stevem Jobsem, Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem. Anonymní kupující zaplatil za tento dokument 1,6 milionu dolarů. Třetí jmenovaný později nešťastně prodal svůj deseti procentní balík akcií nově vzniklé společnosti za 800 dolarů. Kdyby si tyto akcie ponechal, jejich dnešní hodnota by činila více než 36 miliard dolarů. Anonymní kupující zaplatil za tento dokument 1,6 milionu dolarů.

The signatures on Apple's founding contract

 5. Zajděte si na kávu s Timem Cookem

Když Tim Cook přemýšlel, jak by podpořil charitu, dostal bizardní nápad prodat sám sebe. Půl hodinové posezení u kávy se CEO Applu se dostalo do aukce za vyvolávací cenu 50 000 dolarů. Více než jeden milion korun se může zdát jako dost vysoká částka za jednu návštěvu kavárny. Cena se ale nakonec vyšroubovala na těžko uvěřitelných 610 tisíc dolarů.  Jméno výherce však zůstalo utajeno. Schůzka se udála přímo v Cupertinu. Výtěžek celé aukce šel Centru spravedlnosti a lidských práv Roberta F. Kennedyho.

If you’re an Apple fan (and who reading this isn’t?), there are few conversations that would be better than sitting down with one of the company’s top execs to quiz them over all things Cupertino.That was the rationale behind a 2013 auction to raise money for the Robert F. Kennedy Center for Justice and Human Rights. The prize? A cup of coffee with Tim Cook at 1 Infinite Loop. The eye-watering (iWatering?) price tag: $610,000.Even at that price he’s not going to tell you what the iPhone 7 looks like, or if Jony Ive is working on an aluminum hover board, but it would still be the conversation of a lifetime. If you’re feeling a bit cash-strapped, you could try lunch with Mr. Fix-It Eddy Cue. A related auction went for "just" $10,000.

 

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button