AktualityNovinkyZ historie Apple

10 největších mýtů o Applu (2.část)

6. Apple vás špehuje

V roce 2011 na internet pronikla zpráva, že Apple prostřednictvím vašeho iPhonu sleduje vaši polohu. Jak se dalo čekat zpráva vzbudila vlnu rozruchu a paniky, že v dnešním světe už nemá nikdo nárok na soukromí. Autorem tohoto hoaxu byli Pete Warden a Alasdair Allan, kteří tvrdili, že v operačním systému iOS našli skrytý prvek, který má za úkol vás špehovat. Jednalo se tenkrát o iOS 4 z roku 2010. Mimo to tvrdili, že podobný prvek v konkurenčním Androidu není. Zpráva se šířila internetem několik dnů bez jakékoliv reakce Applu, až samotný americký kongres musel Apple požádat o oficiální zdůvodnění přítomnosti těchto prvků v iOS. Apple zareagoval přesně po týdnu. Apple sledování svých uživatelů samozřejmě popřel s tím, že data jsou anonymní a slouží k detekování signálu a Wi-Fi hot spotů, nikoliv k nějakému sledování uživatelů. A fakt, že se data odesílají do centrály Apple odůvodnil tím, že tato data byla využita ke zlepšování služeb u příštích generací iOS.

apple myths 5

7. Bez Steva Jobse je Apple odepsaný

Steve Jobs zemřel krátce po představení iPhonu 4s v roce 2011. Tato smutná zpráva přinesla spekulace o tom, že bez svého přísného a vizionářského šéfa je Apple odepsaný a skončí na pohřebišti počítačových dějin. Jak ale můžeme vidět dnes, i pod vedením Tima Cooka Apple stále představuje zcela nové koncepty, jako například iWatch nebo přípravy Apple Car. Společnost se také stala nejhodnotnější značkou světa, na účtu mívá více peněz než americká vláda a zisky i prodeje strmě rostou. Proto můžeme s klidným svědomím říci, že Apple má svoje nejlepší roky ještě před sebou a na smetiště se rozhodně nechystá.

apple myths 6

8. Apple vynalezl počítačovou myš

Další přelomový vynález, který se čas od času přisuzuje právě Applu a Stevu Jobsovi. První myš můžeme datovat až do roku 1946. Tehdy totiž něco jako myš vymyslel Ralph Benjamin z britského námořnictva. Vynález byl ale dlouhou dobu ukrytý ve vládních archivech jako vojenské tajemství. První prototyp chytré věcičky, kterou by bylo možno jednoduše ovládat počítač byl sestaven v šedesátých letech opět ve Velké Británii. Německá společnost Telefunker představila myš v roce 1968. Prvním počítačem, který byl dodáván s myší byl počítač firmy Xerox v roce 1973. O 10 let později začal s myší koketovat i Microsoft, který už s tímto prvkem počítal při vývoji MS-DOS. Apple svou myš vypustil do světa až o rok později.

apple myths 7

9. 5 teček znamená ten nejlepší signál

Určitě se tím řídíme všichni, podle pěti teček určujeme kvalitu signálu, který přijímáme. Oněch 0-5 teček, nebo v případě Androidu čárek ovšem nemusí o kvalitě dosahovaného signálu přímo vypovídat. Telefon takto pouze hodnotí přístup k nejbližšímu vysílači, který v danou chvíli používá. Pokud je ovšem k jednomu vysílači připojeno příliš mnoho uživatelů, signál nemusí být ideální ani v případě rozsvícených pěti teček.

apple myths 8

10. Apple jako první přišel s MP3 přehrávačem

A nakonec další vynález, který je přisuzován společnosti Apple. iPod byl představen již v roce 2001, tedy jak by to mohlo zdát v době, kdy byly na trhu pouze discmany. Ovšem už tehdy byly na trhu první MP3 přehrávače. Applu se ale opět jako i v dalších případech podařilo již nastolený koncept dotáhnout o kus dále a značně malé, přenosné přehrávače popularizovat. Tento fakt stejně jako v případě tabletu Applu upírat nemůžeme.

DCF 1.0

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button