AktualityNovinkyOkénko do minulostiZ historie Apple

10 největších mýtů o Applu (1.část)

Po čtenářsky úspěšném článku o nejzajímavějších faktech o společnosti Apple jsme se rozhodli vám tentokrát zpracovat ty nejrozšířenější mýty. Dozvíte se tak jak to bylo se začátky v garáži, nebo zcela pragmatický důvod  přítomnosti kousance v jablku, kdy i Steve Jobs uznává, že mýtická verze se mu zamlouvala více. Druhý díl vám přineseme do konce tohoto týdne.

1. Mac nemůže chytit vir

Toto tvrzení je samozřejmě lež. Na internetu řádí spousty virů a mallwaru, které mohou vašemu Macu ublížit. Pravdou však je, že nebezpečí je výrazně menší, než u počítačů běžících na systému Windows. A to zejména proto, že Windows stále dominuje trhu s asi 90% podílem. Hackerům a programátorům škodlivého softwaru jde samozřejmě o to nakazit co největší počet počítačů, proto ve většině případů raději vyvinou vir pro počítače s Windows. Pokud někdo chce vypustit do světa virus pro Mac, jde většinou o software, který má za úkol velice specifický útok. A také je pravdou, že počítače Applu jsou proti nákaze více imunní. Přesto ale určité nebezpečí hrozí pro všechny.

myths 1

2. Logo Applu je poctou matematikovi Alanu Turingovi

Nemáte pocit, že jste toto jméno nedávno slyšeli? Pravděpodobně ano, ve filmovém trháku Kód Enigmy ztvárnil roli tohoto věhlasného matematika Benedict Cumberbatch. Dlouho se také ale mělo za to, že logo Applu je poctou právě tomuto matematikovi, který v podstatě představil základ všech moderních počítačů. Alan Turing spáchal v roce 1954 sebevraždu tím, že snědl otrávené jablko. Proto se toto ovoce mělo dostat do loga společnosti, která počítače přinesla zase o kus dál. Ačkoliv Steve Jobs jednou uvedl, že by byl rád, kdyby tato domněnka byla pravda, není tomu tak. Dnes ikonický kousanec v jablku je v logu proto, abychom měli nějaké měřítko a jablko nebylo zaměněno například za třešeň.

myths 2

3. Apple vynalezl tablet

Toto tvrzení pro vás nejspíš zase tak překvapivé není, spousta lidí ale považuje iPad za první tablet světa. Tablety v různých podobách existovaly už dávno předtím. Určit přesný původ tabletu je poměrně těžké, obecně se však má za to, že toto prvenství patří Billu Gatesovi. Něco jako tablet totiž představil už v roce 2000, tedy 10 let před Stevem Jobsem. O 2 roky později dokonce tabletu s názvem Windows XP tablet vdechl Microsoft barvy. A například ve stejném roce svůj tablet představilo také Fujistu. Společnosti Apple však nelze upřít, že kategorii tabletů přinesla na svět v ten pravý moment, kdy u ostatních společností tento koncept ležel ladem a postarala se tak o neuvěřitelný boom tohoto druhu zařízení.

myths 3

4. Jailbreak iPhonu a iPadu je nelegální

Ačkoliv se tak Apple tváří a dělá všechno proto, aby se tak tvářil dál, jailbreak je naprosto legální a neznamená porušení žádných autorských práv. Alespoň podle knihovny amerického kongresu která má tuto problematiku na starosti. V zájmu Applu samozřejmě není aby k tomuto kroku uživatelé jeho zařízení přistupovali, proto nejspíš nemůžeme čekat oficiální prohlášení, ve kterém svým zákazníkům požehná k Jailbreakingu. Je však dobré vědět, že pokud se této proceduře rozhodnete, můžete být naprosto v klidu.

myths 4

5. Příběh firmy Apple začal v garáži

Podle známé legendy začal tento neuvěřitelný příběh největšího počítačového giganta v garáži Steva Jobse v jeho rodném domě v Los Altos, Los Angeles. Steve Wozniak však tento mýtus dementuje slovy: Ta garáž je tak trochu mýtus. Je to přemrštěné. Ano, garáž náše začátky reprezentuje lépe než cokoliv jiného, ale to není místo, kde se vytvářely nové návrhy. Sváželi jsme již hotové produkty do garáže, kde jsme je pak jen zprovozňovali a rozváželi do obchodů ve městě, kde nám za ně dávali peníze. Tu garáž jsme velice rychle přerostli“. Nutno dodat, že dojemný a motivující příběh o začátcích v garáži je podstatně líbivější. A této romantičtější linky se chytli i tvůrci filmu Jobs s Ashtonem Kutcherem. Uvidíme, jestli v nově chystaném snímku Steve Jobs Film budou mladíci také začínat v garáži nebo se bude snímek řídit Wozniakovou nedávno odkrytou pravdou.

myths 5

 

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button