Novinky

Zůstat u Safari, nebo raději zvolit jiný prohlížeč?

Používáte nativní prohlížeč od Applu, nebo raději dáváte přednost alternativám?

Jak asi všichni víte, Safari je nativní prohlížeč od Applu, který je nainstalován na všech počítačích Mac. Safari ovšem používá zhruba 50 % uživatelů macOS. Otázka tedy zní, proč skoro polovina z nich Safari nepoužívá? Jak už to tak bývá, každý prohlížeč má svoje klady i zápory. Pojďme se tedy na to podívat trochu blíže a ukázat si i možné alternativy. 

Safari

Plusy:

 • Safari se velmi lehce používá a snadno se nastaví.
 • Integrace s dalšími Apple zařízeními je taky skvělá. Můžete například sdílet hesla díky Apple Keychain či aktuálně otevřené panely na ostatních zařízeních.
 • Safari je rychlý prohlížeč, stránky se načítají velice rychle a uživatel má při prohlížení pocit svižnosti.

Mínusy:

 • Safari je prohlížeč jen pro zařízení od Applu. Safari nestáhnete na Windows ani na Linux, což by pro někoho problém být mohl.
 • Bohužel Safari nenabízí skoro žádné vzhledové úpravy, které by zpříjemnily jeho používání. To se ovšem již velice brzy změní s uvolněním finální verze operačního systému Big Sur.
 • Safari nemá v porovnání s Google Chrome tak velký výběr rozšíření. Samozřejmě, že nějaká užitečná rozšíření dostupná jsou, ale bohužel jich není tolik.

Safari jsem používal od koupení mého prvního Macu (2015), nedávno jsem ale přešel na jiný prohlížeč. Chyběly mi vzhledové úpravy a nedostatek rozšíření. Mimo to je ale Safari skvělý prohlížeč, načítání stránek je opravdu rychlé a běžný uživatel Macu nebude mít problém.

Google Chrome

Plusy: 

 • Chrome má Chrome Extension Store, neboli Obchod s dostupnými rozšířeními. Tento obchod však obsahuje moduly od nepřeberného množství vývojářů, což může potenciálně znamenat bezpečností riziko. Celkem zde najdete více než 150 000 rozšíření, což je opravdu slušná porce. Toto je ostatně ta nejlepší funkce Chromu, která v Safari značné míry chybí.
 • Chrome také nabízí rozsáhlé vzhledové úpravy, které si můžete nakonfigurovat jak chcete. Motivy si také můžete stahovat z výše zmíněného obchodu
 • Tady je to velmi podobné jako v případě Safari. Také zde můžete sdílet různé informace mezi zařízeními, díky Google účtu.

Mínusy:

 • Chrome bývá bohužel náročný na váš počítač a občas se i hodně seká. To může být nepříjemné a dokáže to úplně zkazit celkový zážitek z používání prohlížeče.
 • Chrome se vyplatí používat pouze pokud ho máte nastavený jako výchozí prohlížeč také na Macu a iPadu. V opačném případě se totiž připravíte o funkce spojené se sdílením hesel a otevřených panelů.

Mozilla Firefox

Plusy:

 • Firefox je považován za velmi bezpečný
 • Jako u všech předchozích prohlížečů, můžete sdílet data mezi zařízeními.
 • Firefox je rychlý a stránky se načítají svižně. Zmínit si zaslouží plynulý efekt při posouvání stránek.
 • Stejně jako v případě Chromu, si můžete Firefox přizpůsobit přesně podle vašich představ. Máte na výběr z mnoha možností, z nichž si vybere téměř každý.

Mínusy:

 • Na to abyste měli všechny možnosti integrace mezi zařízeními, musíte mít na obou zařízeních nainstalovaný Firefox.
 • Narozdíl od Chromu, Firefox má menší výběr rozšíření. Stále však jako uživatel dostanete poměrně slušnou databázi, kde najdete vše potřebné.

Google Chrome je dobrá volba jestli potřebujete rozšíření a hodně možných úprav. Bývá ale pomalý a náročný na hardware. Safari je dobrá volba jestli máte doma pouze jablečná zařízení a přejete si mít všechna zařízení integrována. Safari je celkově rychlé a nenáročné. Firefox je dobrá volba jestli chcete mít podobné funkce jako u Chromu a při tom mít prohlížeč podstatně rychlejší. Bohužel nenabízí tolik rozšíření.

Osobně jsem přestal používat Safari před více než půl rokem a přešel Vivaldi (více méně Google Chrome s více nastavením.). Bohužel s více otevřenými panely se stejně jako Chrome chová k hardwarovým prostředkům dost nenažraně. Nedávno jsem si ovšem stáhl Mozilla Firefox Developer Edition a byl jsem doslova uchvácen rychlostí, jakou tento prohlížeč nabízí. To je ostatně důvod, proč mi Firefox přirostl k srdci nejvíce ze všech zmíněných prohlížečů. 

A jaký je váš nejoblíbený internetovým prohlížeč – a proč? Dejte nám vědět v diskuzi.

Sebastian Himmer

Mám rád vše co alespoň trošku obsahuje počítače. Programátor vytvářející hry a obrovský fanoušek Applu! Počítače mě zajímají už od dětství. Velký fanatik počítačových her. Hrdý redaktor webu ČeskýMac. iPhone XR v kapse, Macbook Air na stole.

Doporučené články

7 Komentáře

 1. Jako minus Safari je absence na Windows. Diky tomu ze pracuju i na Windows, jsem byl nucen prejit na FF a spokojenost.

  1. Souhlasím. Safari je skvělý & prohlížeč. Ale bohužel není cross-platform, což může být problém.

   Obávám se ale, že cross-platform nikdy nebude.

 2. V seznamu mi chybi Opera, která ma skvělý rozhraní i možnosti přizpůsobení. Navic ma i speciální režim, kdy pri behu Macbooku na baterku šetří energii.

 3. Výběr pouze 3 prohlížečů? To si autor moc práce nedal. Co třeba další? Např Brave, Vivaldi, Edge, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button