Novinky

Zručný youtuber si složil netradiční Hackintosh. Běží na něm macOS Big Sur a vejde se do kapsy

Možnost nainstalovat macOS na jiný počítač než Mac není díky Hackintosh platformě nic, nad čím by se člověk pozastavoval. Najdou se ovšem stavby, které jsou vskutku neobvyklé a rozhodně si zaslouží alespoň chvilku pozornosti. A přesně do této kategorie spadá stroj, který postavil Ike T. Sanglay Jr. Tento šikovný chlapík se totiž rozhodl, že si v domácích podmínkách vyrobí kapesní Mac.

Autor použil jako základ „jednodeskový počítač“ LattePanda Alpha SBC s procesorem Intel Come m3, který doplňuje 8 GB RAM, 240GB SSD a mikrokontrolér Arduino Leonardo. K tomuto kombu je kabelem připojen malý monitor a klávesnice, která je stejně jako všechny ostatní komponenty zasazena do speciálního pouzdra z 3D tiskárny.

S ohledem na použitý hardware se dovnitř musel vměstnat také maličký ventilátor, který udržuje teplotu procesoru v optimálních mezích. Na počítači běží operační systém macOS Big Sur, tedy poslední verze, která je dostupná pro počítače Hackintosh. Ve videu nechybí podrobný popis zvolených komponent, ovšem autor už neprozradil žádné větší podrobnosti o tom, jak se Hackintosh chová v praxi. Na záběrech si lze všimnout, že operační systém sice naběhne, ale například indikátor baterie zobrazuje chybu.

Takto maličký počítač do kapsy samozřejmě nemá příliš praktické využití, nicméně i tak si zaslouží jeho tvůrce uznání, že se mu podařilo něco takového vůbec sestrojit. Zároveň jde o pěknou ukázku toho, jak se hardware za poslední roky posunul, když lze celý počítač umístit do tak malého pouzdra. Pokud jde o finanční stránku věci, tak dle slov autora vyšly všechny díly a součástky o poznání dráž, než za co lze pořídit Mac mini s M1 čipsetem. Na druhou stranu u podobných projektů je cena často tím posledním, co tvůrci řeší.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button