Novinky

Žádná hrstka rýže. Dělníci z Foxconnu prozradili, kolik berou za výrobu iPhonu 12

Výrobní linky na iPhone 12 v závodech Foxconnu se rozjely na plné obrátky a celá společnost přešla do nepřetržitého provozu. Výhradní dodavatel Applu údajně zavedl povinné přesčasy a všichni zaměstnanci byli požádání, aby se vzdali nároku na osmidenní volno související se svátkem, který začíná 1. října.

Jeden z pracovníků uvedl, že přesčasy se začaly zavádět již v létě, přičemž většina zaměstnanců si mohla od té doby vzít pouze pár dní dovolené. Třiatřicetiletý Wang Guofeng dále prozradil, že měsíční plat činí přibližně až 6 000 juanů (zhruba 20 tisíc korun), přičemž po uplynutí tříměsíční zkušební doby jsou vypláceny bonusy navíc.

Továrny na iPhone 12 jedou 24 hodin denně

Další zaměstnanec v rozhovoru pro South China Morning Post uvedl, že Foxconn zahájil noční směny, které mají zajistit, aby výrobní linky fungovaly 24 hodin denně. Oddělení zodpovídající za montáž nových iPhonů 12 nabídlo jednorázový bonus 10 000 Juanů (zhruba 33 000 Kč) každému pracovníkovi, který nastoupil po 18. září. Podmínkou je zůstat na dané pozici alespoň 90 dnů a odpracovat minimálně 55 dní. Další bonus ve výši 8 500 juanů (přibližně 28 000 Kč) byl posléze vyplacen všem, kteří nastoupili po 26. září.

Zdroj: phonearena

Současní zaměstnanci Foxconnu si mohou nechat vyplatit náborový bonus za doporučení nového pracovníka ve výši 500 juanů (zhruba 1 600  Kč).

Od 1. října čeká Čínu osmidenní svátek, nicméně Foxconn požádal své pracovníky, aby volna nevyužili. Řada zaměstnanců tuto prosbu ráda vyslyší, jelikož tím získají nárok na trojnásobné ohodnocení, které jim zaměstnavatel musí vyplatit za první tři dny státního svátku.

V letošním roce se očekává, že Apple představí rovnou čtyři nové modely iPhonů.

  • iPhone 12 mini s 5,4“ displejem
  • iPhone 12 s 6,1“ displejem
  • iPhone 12 Pro s 6,1“ displejem
  • iPhone 12 Pro Max s 6,7“ displejem

Publikované informace přináší hned několik zajímavých poznatků. Apple pravděpodobně očekává enormní zájem o chystané iPhony 12, což potvrzují opatření ze strany jeho výhradního partnera. O poznání zajímavější jsou ovšem informace, které odhalují výdělky pracovníků, kteří kompletují jedny z nejoblíbenějších smartphonů na světě. Rozhodně totiž nepracují za hrstku rýže.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button