Novinky

Víme, jaký výkon nabídne čip M2 Max. V porovnání s předchozí generací to nebude žádná hitparáda

Apple letos uvedl druhou generaci svého čipu M2, který pohání aktuální MacBook Air (recenze) a 13“ MacBook Pro. Nyní tedy zůstává pouze otázkou času, kdy se objeví stroje s výkonnějšími verzemi M2 Pro a M2 Max. Kdy se tak stane, zůstává prozatím ve hvězdách, nicméně díky čerstvým únikům alespoň můžeme tušit, jak na tom budou očekávané novinky z pohledu hrubého výkonu. 

V databázi benchmarku Geekbench se totiž objevily výsledky blíže nespecifikovaného Macu, který je osazen čipsetem M2 Max. Konfigurační tabulka dále prozradila, že jde o 12jádrový procesor, který doplňuje 96 GB operační paměti. Uvedený Mac má identifikátor “Mac14,6“, pod čímž se může skrývat chystaný MacBook Pro či Mac Studio.

M2 Max přinese pouze drobný nárůst výkonu

Z uveřejněných výsledků můžeme vyčíst, že testovaný Mac získal 1 853 bodů v jednojádrovém a 13 885 bodů ve vícejádrovém testu. Pro srovnání, čip M1 Max v modelu Mac Studio vykazuje 1 755 bodů v jednojádrovém a 12 333 bodů ve vícejádrovém testu. Pokud výsledky pochází z produkční verze, nárůst výkonu u další generace čipů bude poměrně malý.

Čip M2 představuje základní model, který byl ohlášen v červnu 2022. Architektura staví na vylepšeném 5nm výrobním procesu od společnosti TSMC. Jestli čipy M2 Pro a M2 Max budou využívat stejný výrobní proces, není v tuto chvíli jasné, nicméně jeví se to jako velmi reálné. V kuloárech se však objevují indicie, že by Apple mohl u výkonnějších variant přeskočit na 3 nm, což by znamenalo výrazné zvýšení výkonu a energetické účinnosti.

Testovaný prototyp běžel na operačním systému macOS Ventura 13.2, který zatím nevstoupil do vývojářského ani veřejného beta testování. Jde tedy o verzi, která stále prochází interním vývojem. Prvním strojem s M2 Pro a M2 Max se pravděpodobně stane další generace MacBooku Pro, na který naváže vylepšený Mac Studio. Pokud jde o termín uvedení, nejčastěji se skloňuje první čtvrtletí příštího roku, což by mohlo znamenat debut v rámci jarní konference.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button