Novinky

Unikly parametry chystaného čipu M3 Pro. Opět se můžeme těšit na špičkové parametry

Přes počáteční skepsi se Applu podařilo přijít s vlastní architekturou procesorů pro počítače, která s každou další generací dokazuje, o jak výkonné komponenty se jedná. Rodina čipů Apple Silicon působí ve světě osobních počítačů jako zjevení. Nabízí špičkový výpočetní & grafický výkon a nízkou spotřebu, která MacBookům propůjčuje nezvykle dlouho výdrž. Podle posledních zpráv to navíc vypadá, že chystaná generace čipů M3 bude pokračovat ve stejné trajektorii a nabídne ještě silnější specifikace, než jsme si původně mysleli.

Apple má již dokonce testovat předprodukční verzi čipsetu M3 v šasi MacBooku Pro. Zásadní informací je to, že čipy budou vyráběny 3nm procesem od společnosti TSMC, což samo o sobě zajistí výrazné zlepšení výkonu a energetické účinnosti. Díky zdrojům Marka Gurmana z agentury Bloomberg známe už klíčové parametry, které samy o sobě působí velmi slibně.

M3 Pro: více jader na procesoru i grafice

Současná varianta čipsetu M3 Pro obsahuje 12jádrový procesor, 18jádrové GPU a 36 GB operační paměti. V porovnání se současným MacBookem Pro s M2 Pro se tak bavíme o minimálním nárůstu dvou jader pro CPU i GPU. Existuje však reálná šance, že Apple nabídne ještě výkonnější verzi M3 Pro. Zároveň je vhodné připomenout, že na trh dorazí také varianta M3 Max, která se pravděpodobně pochlubí dvojnásobným počtem všech výpočetních jednotek včetně maximální kapacity operační paměti.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Jelikož Apple naposledy aktualizoval řadu MacBook Pro letos v lednu, můžeme očekávat novou generaci nejdříve začátkem příštího roku. Pokud si však brousíte zuby na nový Mac, nemusíte zbytečně zoufat. Podle Gurmana se v horizontu následujících týdnů objeví 15“ MacBook Air se základním čipem M2. Zároveň nesmíme zapomínat, že Apple má ještě jeden nevyřešený rest v podobě Macu Pro, na jehož debut bychom neměli též dlouho čekat.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button