Novinky

Je recyklační robot Liam pouze marketingovým nástrojem? Rozebrat umí pouze zlomek vyřazených iPhonů

Společnost Apple se při každé příležitosti chlubí svým enviromentalismem. Na březnové konferenci zároveň představila robota s názvem Liam, který dnem a nocí recykluje staré iPhony 6. Nutno podotknout, že jde o atraktivní stroj, ovšem má to jeden háček. Přestože se recyklační linka skládá z 29 ramen a rozebrání jednoho smartphonu zabere pouhých 11 vteřin, v konečném důsledku jde spíše o marketingový nástroj. Jednoduchou matematikou totiž dojdeme k výsledku 350 rozebraných telefonů za hodinu.

liamZa rok to dělá 1,2 milionu přístrojů, tedy za předpokladu, že Liam funguje od pondělí do pátku a víkendy odpočívá či probíhá jeho údržba. Komu přijdou tyto hodnoty zajímavé, měl by si uvědomit fakt, že Apple za loňský rok prodal 230 milionů iPhonů. Větší produktivitu tak stále nabízí obří drtiče s magnety pro třídění jednotlivých materiálů. Bohužel reklama na takový stroj by nebyla zřejmě cool a proto se Apple rozhodl sestrojit Liam.

Pokud chce Apple zmírnit dopad eletktronického odpadu, bude muset podobných robotů sestrojit daleko víc a dát jim do vínku mnohem širší využití. Současný model totiž zvládá rozebrat pouze iPhone 6, ostatní iPhony se recyklují klasickou metodou. Než se tak stane, Liam zůstane pouze prezentačním nástrojem bez hlubšího dopadu na efektivní recyklaci.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button