Recenze

Recenze Bang & Olufsen Beoplay Portal: prémiový herní headset a luxusní sluchátka v jednom

Když chcete stylově pařit na Xboxu a spokojíte se jen s tím nejlepším...

Když se řekne Bang & Olufsen, většině se okamžitě vybaví prémiová sluchátka a další AV technika. Pro produkty od této dánské značky je typické, že kromě špičkových parametrů nabízí také vytříbený design kombinující ty nejlepší materiály. Když se mi proto naskytla možnost si otestovat jejich vůbec první herní headset Beoplay Portal s přímou podporou pro Xbox, nebylo o čem přemýšlet. Vyplatí se tedy o těchto herních sluchátkách, která stojí více než Xbox Series S uvažovat a najdou využití i když nebudete mít ovladač v ruce? Na to se pokusím odpovědět v následující recenzi.

Beoplay Portal: čím jsou tato sluchátka speciální?

Než přejdu k podrobnostem, na úvod je třeba zmínit pár důležitých informací. Beoplay Portal je společným dítkem spolupráce mezi firmami Bang & Olufsen a Microsoft, které oznámily partnerství již v polovině roku 2020. Uvedená sluchátka se proto mohou pyšnit puncem “Designed for Xbox“, jelikož jako jedny z mála podporují bezdrátový přenos zvuku skrze protokoly Xbox Wireless a Microsoft Swift Pair. To znamená, že s konzolemi Xbox Series X/S tento headset komunikuje přímo na frekvenci 2,4 Ghz s nízkou latencí. Díky vestavěnému Bluetooth 5.1 však můžete Beoplay Portal používat také jako klasická bezdrátová sluchátka. K tomu ale až za chvíli. Nejprve se totiž podíváme do balení.

Obsah balení: nic navíc nečekejte

V prodejním balení najdete krom sluchátek samotných ještě propojovací kabel s 3,5mm jackem na obou koncích (120 cm), napájecí USB-C kabel a stručný návod. Transportní pouzdro byste zde hledali marně. To je podle mě celkem škoda. Ačkoli Bang & Olufsen komunikuje Beoplay Portal jako herní headset, tak si troufám tvrdit, že drtivá většina majitelů je bude daleko častěji používat v režimu bezdrátových sluchátek, takže alespoň látkový sáček by jistě přišel vhod.

Bang & Olufsen Beoplay Portal recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Design & zpracování: stvořeno pro maximální komfort

Z hlediska zpracování si výrobce zaslouží to nejlepší hodnocení. Ať se zaměříte na jakoukoli část sluchátek, vždy se dostanete do kontaktu s precizním zpracováním, které snese ty nejpřísnější kritéria jakosti. Náušníky a vnější část hlavového mostu jsou potaženy jehněčí kůží. Zbytek konstrukce tvoří hliníkové šasi, vnější strany náušníků pak zdobí kovové disky s logem B&O a eloxovanou úpravou, která mění odstíny v závislosti na dopadajícím světle. Opomenout nelze ani vnitřní část čelenky s offsetovým polstrováním, které je vymyšleno tak, aby snižovalo tlak na horní část hlavy.

Beoplay Portal můžete mít ve třech barevných variantách – Black Anthracite, Grey Mist a Navy. Já bohužel dostal možnost otestovat konzervativní černou verzi. Pokud bych si totiž mohl vybrat, určitě bych sáhl po některé ze zbylých dvou, které dávají lépe vyniknout prémiovému designu.

Komfort: vydržíte s nimi dlouhé hodiny

Důležitou roli u všech over-ear sluchátek hraje pohodlí. A zde Bang & Olufsen opět odvedl skvělou práci. Beoplay Portal se můžou pochlubit hmotností pouhých 282 gramů, což je na poměry dané kategorie skvělá hodnota. Zásadní úlohu má také chytře navržená čelenka, která váhu sluchátek pohodlně rozkládá na celou hlavu. To má za následek skutečnost, že míra komfortu je zde naprosto bravurní.

Bang & Olufsen Beoplay Portal recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Vnitřní část hlavové mostu je potažena odolnou tkaninou z bambusových vláken. V porovnání s běžnou textilií je prodyšnější a déle vydrží.

Ani po několika hodinách nošení jsem neměl pocit, že bych sluchátka musel alespoň na chvíli sundat. Kladně hodnotím také přítlak, který je nastavený tak akorát, aby headset pevně držel, ale zároveň vás nikde netlačil. Další předností jsou náušníky, respektive jejich výplň z paměťové pěny. Výrobce si zde vyhrál také s tvarem polštářků, které se částečně opírají o čelistní kost, a tím mírně snižují zátěž na temeno hlavy.

Ovládání vyžaduje zvyk

Stejně jako u většiny ostatních B&O sluchátek slouží k ovládání obě hliníkové plošky na vnějších stranách náušníků. Dvojitým poklepáním můžete například spustit/pozastavit přehrávání, přeskakovat skladby či přijmout hovor. Při hraní na na konzoli můžete stejným gestem rychle ztlumit zvuk. Na zadní straně sluchátek dále najdete dva dotykové posuvníky. Na levé mušli si měníte úroveň ANC, proužkem na pravém sluchátku regulujete hlasitost. Při spárovaném Xboxu pak levý proužek slouží pro mixování hlasitosti ze hry a chatu.

Oba dotykové posuvníky mají na koncích mírné výstupky signalizující konec rozsahu ovládání, které je navíc doprovázeno zvukovým efektem. V praxi jde o poměrně intuitivní řešení, na které si však musíte chvíli zvykat. Přejíždění prstu po dotykových ploškách ale není tak precizní, jak bych si představoval. Lépe to má v tomto ohledu vymyšlené sesterský model Beoplay HX, který využívá dotykové prstence po obvodu mušlí.

Bang & Olufsen Beoplay Portal recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Posledními ovládacími prvky jsou dvě tlačítka (po jednom na každé mušli). Tím na pravé straně sluchátka zapínáte či uvádíte do režimu Bluetooth párování. Tlačítkem na levé straně přepínáte mezi režimy Bluetooth a Xbox. Na ovládání si chce chvíli zvykat, ale reálně nemám ergonomii co vytknout. Na zažití všech gest stačí doslova pár hodin a jakmile si sluchátka dostatečně osaháte, nebudete mít žádný problém.

Konektivita je jejich silnou stránkou

Silnou stránkou Beoplay Portal je rozhodně konektivita. Headset totiž disponuje bezdrátovým modulem Bluetooth 5.1 a podporovány jsou kodeky SBC, AAC a aptX Adaptive. Sluchátka navíc umožňují vícebodové připojení, respektive je lze používat se dvěma zařízeními současně.

Kromě Bluetooth můžete použít také drátové propojení prostřednictvím USB-C či tradičního analogu. Pro hráče však bude nejdůležitější nativní podpora protokolu Xbox Wireless. Po přepnutí do „Xbox režimu“ začnou sluchátka komunikovat s konzolí skrze 2,4Ghz technologii, která se chlubí velmi nízkou latencí, která je při hraní klíčová. Důležité je také zmínit, že ve stejný moment dojde k deaktivaci Bluetooth.

Bang & Olufsen Beoplay Portal recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Díky řadě certifikací (Google Fast Pair, Made for iPhone a Microsoft Swift Pair) je párování velmi rychlé, což je velmi příjemná vlastnost. Z pohledu konektivity neexistuje příliš sluchátek (herní headsety nevyjímaje), které by nabízely podobně flexibilní možnosti konektivity. V případě Xbox Wireless jde dokonce o jediná sluchátka na trhu (vyjma modelů z dílny Microsoft), která tento protokol podporují.

Výdrž mají slušnou

Výrobce uvádí, že integrovaná baterie vystačí na 12 hodin v herním režimu (Xbox Wireless) a až 24 hodin s aktivním Bluetooth a ANC. Pokud se obejdete bez aktivního potlačení hluku, výdrž stoupne na 32 hodin. To jsou velmi dobré hodnoty, byť je třeba mít na paměti, že realita se může lišit. Jak často budete hledat nabíječku, vždy ovlivňuje řada faktorů počínaje hlasitostí a konče okolní teplotou. Akumulátor má nominální kapacitu 1 200 mAh a jeho dobití trvá přibližně tři hodiny.

Jak je na tom ANC? 

Jak už jsem nastínil o pár řádků výše, Beoplay Portal disponuje funkcí ANC, což je pro kategorii herních headsetů poměrně netypická vlastnost. Kromě aktivního potlačení okolního hluku zde nechybí ani režim příposlechu. Samotné ANC zde funguje velmi dobře. Sluchátka zvládají důstojně odfiltrovat nízké i vyšší frekvence. Na druhou stranu nejde o nejlepší ANC na trhu, nicméně abyste „vypnuli“ nepříjemné ruchy ulice, brum motorů v letadle či ukřičené kolegy v kanceláři, to bohatě stačí.

Potlačení hluku lze nastavit v pěti úrovních, a to buď posuvníkem na levé mušli nebo v mobilní aplikaci. Režim průhlednosti funguje též spolehlivě, ovšem někdy až zbytečně zvýrazňuje vyšší pásmo, což má za následek, že zvuk působí mírně zkresleným dojmem.

Bang & Olufsen Beoplay Portal recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Nadprůměrně lze hodnotit také kvalitu mikrofonu. Technicky vzato jich zde najdete hned několik. Bang & Olufsen zde použil technologii formování paprsku, která dokáže izolovat a zesílit váš hlas a zároveň potlačit hluk na pozadí. Při testování jsem neměl s kvalitou mikrofonu žádný problém a při hovorech si nestěžovala ani druhá strana.

Mobilní aplikace odemyká všechny funkce

Abyste naplno využili potenciál Beoplay Portal, neobejdete se bez mobilní aplikace. Ta vám totiž dovolí aktualizovat firmware, ovládat hudební přehrávač, intenzitu ANC či upravovat chování dotykových gest. K dispozici máte také zajímavě řešený ekvalizér. Na výběr máte z několika přednastavených profilů, případně si můžete vytvořit vlastní, který nejlépe sedne vašemu stylu.

V aplikaci si můžete aktivovat také virtuální prostorový zvuk a spravovat další B&O produkty ve vaší sbírce. Aplikace se chová svižně a má dobře řešené uživatelské rozhraní, ve kterém se člověk snadno zorientuje. Přístup k nejdůležitějším funkcím máte doslova na pár kliknutí, což má v reálu pozitivní dopad na uživatelský zážitek.

Pohlazení pro uši

Pokud jste někdy měli možnost slyšet jiná B&O sluchátka a líbil se vám jejich zvukový projev, budete s Beoplay Portal nadmíru spokojeni. Stejně jako u jiných modelů ze stejné stáje zde najdete stejný rukopis, který staví na hřejivém projevu s hutnými a ostrými basy. Na hluboké tóny plynule navazuje střední pásmo, které společně s basovou složkou vytváří harmonický celek. V případě výšek jsou sluchátka stejně sebejistá a nabízí skvělou čitelnost. Na danou kategorii zde dostanete více než slušné podání prostoru. Jednoduše řečeno: Bang & Olufsen zde odvedlo prvotřídní práci a opět tím dokázalo, že jeho naladění funguje napříč všemi žánry. Ať šlo o tvrdé dropy ve west-coast rapu či svižnou palbu beatů v podání techno Dj’s, pokaždé jsem si poslech naplno užíval.

Bang & Olufsen Beoplay Portal recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Beoplay Portal: verdikt recenze

Pokud zabrousíte do nabídky prodejců, pravděpodobně najdete sluchátka s lepším ANC, delší výdrží a technicky lepším zvukem. Beoplay Portal však nabízí unikátní mix vytříbeného designu, bohaté výbavy a skvěle naladěného zvuku, což z nich činí jedinečný kousek. Vše začíná u konstrukce, kde najdete ty nejlepší materiály a naprosto skvělé zpracování.

Bang & Olufsen Beoplay Portal recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Nesmíme také zapomínat, že jde o herní headset, a touto optikou jde o naprosto bezkonkurenční produkt, který osloví zejména majitele konzolí Xbox od Microsoftu. Výrobce zde sice udělal pár přešlapů v podobě chudého balení a pevné konstrukce, která znemožňuje sluchátka složit pro snadnější transport. Naštěstí to vynahrazuje podmanivý zvukový projev, který je typický pro sluchátka od tohoto dánského výrobce. A tomu se zkrátka jen velmi špatně odolává. Pokud tedy hledáte stylový headset ke svému Xboxu, a který vám zároveň udělá vynikající službu také mimo virtuální bojiště, Beoplay Portal si rychle zamilujete.

Za zapůjčení produktu do recenze děkujeme společnosti Smarty.cz, kde si můžete tato sluchátka a další Bang & Olufsen produkty také zakoupit.

Bang & Olufsen Beoplay Portal

8.8

Design & zpracování

9.0/10

Zvukový projev

9.0/10

Výdrž baterie

8.0/10

Konektivita

9.0/10

Plusy

  • Prvotřídní materiály
  • Skvělé zpracování
  • Podmanivý zvuk
  • Solidní výdrž
  • Konektivita

Mínusy

  • Nelze je složit
  • Nedostanete žádné pouzdro
  • Pro někoho vyšší cena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button