Novinky

První testy odhalují výkon Macu Pro s M2 Ultra. V porovnání s Mac Studio jde o celkem solidní překvapení

Na nový Mac Pro jsme čekali až nečekaně dlouho. A nyní ho tu máme v celé své kráse. Na první pohled vypadá jako ten předešlý, nicméně pod jeho kapotou už netepe procesor od Intelu nýbrž čip z jeho vlastní zahrádky Applu – M2 Ultra. V zásadě jde o stejný čipset, který si můžete pořídit v rámci menšího brášky Mac Studio. A možná vás proto napadá, jak na tom budou oba sourozenci z hlediska výkonu. Nyní to konečně víme, jelikož na internetu se začínají objevovat první výsledky z benchmarků.

V internetové databázi nástroje Geekbench 6 totiž uvízly data z testování Macu Pro osazeného procesorem M2 Ultra a 64GB operační pamětí. Nejde tedy o maximální dostupnou konfiguraci, nicméně pro ilustraci toho, jak na tom bude v porovnání s Mac Studio, nám to bohatě stačí. Mac Pro dosáhl v single-core na 2 794 bodů, respektive 21 453 bodů ve vícejádrovém testu.

To mimo jiné znamená, že nový Mac Pro s M2 Ultra je více než dvakrát rychlejší než jeho předchůdce s Intel Xeon W (single-core: 1 378 bodů / multi-core: 10 390 bodů), který se ještě nedávno prodával za dvojnásobnou cenu. Mnohem zajímavější je ovšem jiná věc. Aktuální revize Mac Studio se stejným čipem a velikostí RAM je totiž stejně výkonná.

Nabízí se tedy otázka, pro koho je nový Mac Pro vůbec určen, když z hlediska hrubého výpočetního výkonu je na tom Mac Studio stejně dobře a navíc jej můžete pořídit za mnohem atraktivnější cenu. Odpověď se nachází v možnostech rozšíření. Na základní desce Macu Pro totiž najdeme celkem sedm PCIe slotů 4. generace. Do nich lze zapojit rozšiřující moduly, jako jsou například extrémně rychlá SSD úložiště a další. Je tedy zřejmé, že Mac Pro si budou pořizovat zejména profesionálové, kteří dokážou naplno využít portovou výbavu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Ja bych byl naopak prekvapenej, kdyby Mac Pro mel se stejnym procesorem jinej vykon.

    Stejnej procesor v MBP ma stejnej vykon i v Mac Studio…

  2. Na jiném webzine jsem si přečetl ve znění, že s rozšiřitelností Mac Pro to moc slavné nebude, https://www.cnews.cz/clanky/apple-mac-pro-s-procesorem-m2-ultra-sice-ma-sloty-pro-ssd-ale-ssd-si-stejne-vymenit-nesmite/ . Zůstává otázkou, jestli se ta restriktivní politika Apple nevztahuje jen na systémové SSD, že u těch ostatních SSD a případně HDD by to mohlo být volnější.
    Je to na zvážení, potřebujete nutně rozšiřitelnost PCI-E / SATA? Jste opravdu ochotni si za to připlatit 80 tis Kč? Nestačilo by Mac Studio s M2 Ultra?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button