Novinky

Proč je Siri stále “BETA”?

Osobní asistent od Apple je ve vývoji 10 let. Apple nepovoluje vývojářům používání slova Beta pro iPhone aplikace. Apple utrácí na – a vydělává miliardy z – reklamy na tento “beta” produkt. Když vezmeme v potaz tyto fakta, tak je od Apple falešné, nespravedlivé, nepřesné a pokrytecké nazývat Siri “beta”.

IBM začalo používat označení “beta” pro software v roce 1950. U IBM bylo velice jasné co “beta” znamená. “Alpha” bylo používáno pro software, který byl vyvíjen, ale nebyl oznámen. Označení “beta” bylo používáné u softwaru, který byl oznámen, ale nebyl ještě dodáván. “Beta” software byl označen takový software, který byl dodán malému vybranému vzorku zákazníků, aby se zjistilo, zda je software připravený pro prodej.

V dnešní době označení “beta” znamená cokoliv firmy chtějí aby znamenalo.

V dnešních dnech je označení “beta” používáno společnostmi jak se jim zlíbí. Není žádná nezávislá komise nebo právní kritérium, která by označení beta posoudila. Společnosti používají označení “beta” na základě toho, aby snížily očekávání zákazníků a ochránily se před případnými kritiky na straně jedné nebo pro zvýšení prodeje na straně druhé.

Apple na druhou stranu takto přemýšlet nemusí. Siri je funkce, ne výrobek. Takže pro ně není žádná nevýhoda schovávat se za označení “beta”. Ano, Apple má právo dát “beta” štítek na cokoliv si zamanou. Pokud se to vývojářům, partnerům nebo uživatelům nelíbí, mohou si jít koupit telefon se systémem Android.

Před tím než tento článek odepíšete jako článek ve kterém autor dělá vědu z ničeho, zvažte následující tři skutečnosti:

1. Apple výslovně zakazuju “beta” aplikace v App Store

Apple výslovně zakazuje aplikace v App Store, které nesou označení jako (viz beta App Store Review Guidelines) například “beta”, “demo”, “zkušební” nebo “test” verze budou odmítnuty. Pokud jste vývojář a chcete udělat to co dělá Apple – uvolnit něco s označením “beta” – Apple vaši aplikaci odmítne. My jsme nemohli odmítnout jejich “beta”, ale oni odmítnou vaši. Znalost politiky Apple nutí vývojáře odkládat uvolnění svých aplikací, dokud je ve stádiu kdy je považují za beta verze. Ale ve většině případů mám podezření, že vývojáři uvolňují své aplikace v beta stádiu, jen u nich neuvádějí, že jsou “beta”

Apple se chrání před kritiky (a případnými soudními spory) použítím označení “beta”, ale to samé právo odpírá své komunitě vývojářů.

Každý kdo se domnívá, že použití označení “beta” pro Siri není žádný velký problém by měl to samé tedy říct o zákazu použítí výrazu “beta” pro vývojáře. A tedy i naopak, každý kdo podporuje rozhodnutí Apple o zákazu používání výrazu “beta” u aplikací v App Store by měl vznést námitky o používání “beta” pro Siri.

2. Apple používá Siri k vydělávání miliard dolarů

Apple prezentuje Siri v některých vysokorozpočtových televizích a v hlavním vysílacím čase a tím využívá Siri komerčně k vydělání milionů dolarů – ale Apple se stále schovává za označení “beta” pro Siri. Ve skutečnosti Apple si najal největší (a nejdražší) hvězdy Hollywoodu – Johna Malkoviche, Martina Scorsese, Samuela L Jacksona a Zooey Deschanel – aby inzerovali Siri v hlavním vysílacím čase. Siri je jediná funkce inzerovaná v těchto reklamních spotech.

Frank Fazio zažaloval Apple, tvrdil, že televizní reklamy na Siri obsahují “zavádějící a mylné informace”. Mnozí kritizovali tento soud s tím, že pokud se mu nelíbí produkt neměl jej kupovat. Ve skutečnosti Fazio nežaloval Apple, že Siri je vadná. Žaloval Apple za to, že v televizních reklamách tvrdí, že Siri dokáže věci, které ve skutečnosti vůbec nedělá. Soud nakonec neuznal žalobu s tím, že reklamy Apple na Siri neukazuji funkce, které Siri neumí. Reklamy nebyly “klamavé reklamy”.

Můj názor je ten, že obhajoba společnosti Apple byla rovnocenně neplatná. Hlavní obranou, ktero Apple použil bylo, že Siri je stále “beta”. I přesto, že Apple utrácí a vydělává miliardy dolarů právě díky Siri. Podle Apple je Siri stále v testovací fázi a proto všechna očekávání kvality jsou neplatná.

Soudce tuto obhajobu přijal a žalobu zamítl.

Jaká je tedy přesná legální definice slova “beta”? Jak může soud přijmout takovouto obhajobu, založenou na “beta”, když toto slovo nemá žádnou právní definici – dokonce nemá ani žádnou standardní definici mimo soudní síň.

To je bezprecedentní situace v dějinách jakéhokoliv výrobku.

Tady je společnost, která utrácí miliony dolarů za televizní reklamy, která se ze 100% zaměřují na výhody jedné funkce – předpokládejme, že tato fuknce přesvědčí tisíce lidí si zakoupit iPhone – a pak se bránit tím, že inzerovaná funkce ještě není hotová a proto by od ní uživatelé neměli mít přílišná očekávání.

Dokážete přijít na jiný “beta” produkt, který se inzeroval v hlavním vysílacím čase v televizi?

Na jednu stranu, neměli byste mít možnost se úspěšně soudit se společností, protože “beta” je “beta” a proto není ještě dokončena. Na druhou stranu, neměli byste utrácet miliony dolarů na inzerci v hlavním vysílacím čase na produkt, který je stále “beta” a není tedy ještě dokončen.

3. Siri je ve vývoji deset let

Siri je ve vývoji po mnoho let. Tato technologie byla původně vyvíjena pro Pentagon od května 2003. Výzkumníci/vývojáři z tohoto projektu se osamostatnili jako soukromá společnost před šesti lety. Siri byla jako samostatná aplikaci v App Store po nějakou dobu než ji před třemi lety zakoupil Apple.

Byla oficiálně představena jako produkt v iPhonu 4. října 2011 – tedy skoro před rokem a půl. Podle toho jak začnete počítat, Siri je 10, 6, 3 nebo 1.4 roku stará. Po jak dlouhou dobu bude tento “beta” test ještě trvat?

Stručně řečeno, myslím že je od Apple falešné, nespravedlivé, pokrytecké a nepřesné nazývat Siri stále ještě “beta”

Jo a mimochodem: Pokud nesouhlasíte s tímto článkem, v žádném případě jej nekritizujte. Článek je vydán jako “beta”.

Přeloženo z Cult Of Mac

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button