Novinky

Odvrácená strana nakousnutého jablka. Může Apple dělat více pro ochranu životního prostředí?

Morální a fyzické opotřebení jsou dva zcela rozdílné pojmy, jejichž délka se může poměrně zásadně lišit. Ačkoliv je průměrný iPhone schopen vydržet při plné funkčnosti třeba čtyři nebo pět let, morální opotřebení, tedy potřeba přechodu na modernější zařízení zpravidla přichází mnohem dříve. Běžně tak jeden iPhone vlastníme jen jeden nebo dva roky. Pro samotný Apple je to pochopitelně dobrá zpráva, přináší mu totiž mnohem vyšší prodeje. Jak je to ale při tomto konzumním způsobu života s dopadem na životní prostředí?

Tímto problém se zabývá 43stránková zpráva The Repair Association, která na problematiku přílišné energetické náročnosti dnešní elektroniky upozorňuje. Co si budeme podívat, korporacím a jejím akcionářům jde v první řadě o zisk, který s důraznějším důrazem na trvale udržitelný rozvoj klesá. Samozřejmě, že se i v tomto ohledu velké společnosti snaží, například Apple funguje z drtivé části na elektřině z obnovitelných zdrojů. Výroba samotných produktů ovšem stále představuje problém. Průměrný smartphone totiž obsahuje koktejl drahých kovů pocházejících z různých koutů světa. Už jen jejich doprava do výrobního závodu tedy představuje nezanedbatelnou uhlíkovou stopu.

Globální provoz Applu zajišťuje z 93 % energie z obnovitelných zdrojů

Velké technologické společnosti také příliš nepotřebují, abyste si svůj porouchaný iPhone nechávali opravovat. Je pro ně zkrátka výhodnější, kdy si uživatel koupí nový přístroj. Zpráva ovšem upozorňuje na začarovaný kruh. Na světě existuje mnoho neziskových organizací a spolků na ochranu spotřebitele, které na firmy jako Apple tlačí, aby podmínky pro opravu nebo reklamaci svých zařízení umírnili. Problém je ale v tom, že tyto spolky příliš velkou moc nemají.

Jsou totiž do jisté míry kontrolovány samotnými společnostmi. To potvrzuje i ředitel společnosti iFixit, která se proslavila svými rozborkami jablečných zařízení. “V podstatě si pravidla píšou sami pro sebe.”, uvádí k problému Kyle Wiens. Jedním z dopadů je mimo jiné to, že například v novém MacBooku Pro je jen minimum součástek, které by se v případě poruchy daly vyměnit.

Globální provoz Applu zajišťuje z 93 % energie z obnovitelných zdrojů

I Apple, tedy společnost, která se například chlubí tím, že krabice iPhonů jsou vyrobeny ze znovu využitého odpadu, podle zjištění webu Huffington Post usilovně lobuje proti právním předpisům, které by životnost produktů prodloužily. Nelze říct, že by Apple pro zajištění udržitelného rozvoje nedělal nic. Stále je ale společností pod kontrolou svých akcionářů, kterým jde primárně o zisky. Snahy o ekologii tak zůstávají spíše v rovině marketingových tahů. Peníze jsou zkrátka až na prvním místě.

 Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button