Obliba chytrých domácností zesiluje. Dvě třetiny lidí by uvítaly možnost kontrolovat svůj domov odkudkoliv
Pro téměř dvě pětiny českých domácností (38%) znamená trend chytrého bydlení především změny v zabezpečení domova. Ukázal to aktuální průzkum společnosti ASSA ABLOY. Velký rozdíl ve vnímání chytrého bydlení je mezi muži a ženami. Jeho hlavním symbolem je chytré bezpečí především pro ženy (vnímá jej takto 46 % žen a pouze 39 % mužů), zatímco pro muže se spojuje hlavně s kontrolou energií (56 % mužů a 40 % žen).
Při bližším pohledu na představu chytrého zabezpečení jasně dominují dvě potřeby, jimiž jsou: možnost kontroly bytu odkudkoli (68 % odpovědí), a chytré zámky, které dovolují otevřít například pomocí otisku prstu nebo kódu, které zmínilo 47 % respondentů. Zatímco kontrola bytu odkudkoli je důležitá pro všechny věkové skupiny, preference chytrých zámků je vyšší u mladších lidí. Ve skupině do 26 let jde o 61 %, zatímco mezi lidmi staršími než 54 let to je necelých 40 %.
Značný růst segmentu chytrého bydlení a především inteligentních přístupových systémů do domácností je stále viditelnějším trendem. „Věříme, že stejně jako třeba chytré telefony v uplynulé dekádě, bude pro veřejnost technologickým tahákem následujících let chytrá domácnost. V ní hrají zabezpečovací systémy klíčovou roli. Jsme rádi, že tento trend přinese další prosperitu také naší dceřiné společnosti FAB. Její elektronické zámky ENTR se vyváží do řady zemí celého světa,“ řekl Martin Šedivý, generální ředitel společnosti ASSA ABLOY Czech & Slovakia. Podle něj to lze doložit například každoročním růstem prodejů elektromechanických produktů. Za posledních 11 let se podíl prodejů „chytrých“ řešení ve společnosti ASSA ABLOY zdvojnásobil a tržby v této oblasti jsou od roku 2005 vyšší dokonce pětkrát.
„Pro obě hlavní oblasti, které si Češi spojují s chytrým bezpečím, nabízíme již nyní funkční řešení. Byt můžete zkontrolovat odkudkoli prostřednictvím čerstvé novinky Yale Smart Living. Jako chytrý zámek v tomto systému slouží FAB ENTR, vyráběný v našem závodě v Rychnově nad Kněžnou. Výraznou výhodou našeho systému je možnost snadné montáže vlastními silami,“ říká Martin Šedivý.
Podle něj lidé v Česku zabezpečení svých bytů stále podceňují. „Je dobré si srovnat, kolik lidí je ochotno si každé dva roky koupit nový mobilní telefon v hodnotě deset nebo patnáct tisíc korun, zatímco investovat jednorázově podobnou částku do bezpečí svých domovů se zdráhají,“ dodal Šedivý.
Zdravím a mám dotaz. Už se někomu podařilo narazit nainstalovat vybavení chytré domácnosti v opravdu staré budově v historickém centru? My chceme rekonstruovat dům a tak by bylo dobré tam rovnou nechat nainstalovat i tento systém. Budu ráda za každou radu či tip. Ale jinak mi ta vzrůstající obliba chytrých domácností trochu evokuje toto https://ma-construction.cz/inteligentni-mesto-smart-city/ kdo ví, třeba to tak brzy bude i u nás.