Novinky

Na Darknetu lze snadno sehnat vakcíny proti Covid 19. Dávejte si ovšem velký pozor

Procházíme jednou z největších a nejsložitějších očkovacích kampaní v historii, což je veliká příležitost pro podvodníky a prodejce na nelegálních virtuálních tržištích. Analytici společnosti Kaspersky prozkoumali 15 různých trhů na Darknetu a objevili reklamu propagující tři hlavní vakcíny na ochranu proti viru Covid: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Našli zde také prodejce inzerující neověřené vakcíny Covid 19.

Většina prodejců nabízela tyto látky ve Francii, Německu, Velké Británii a USA a ceny za dávku se pohybovaly od 250 do 1 200, průměrně kolem 500 dolarů (11 000 Kč). Komunikují prostřednictvím aplikací šifrovaného zasílání zpráv, jako jsou Wickr a Telegram, zatímco platby požadují v kryptoměnách, především bitcoinu.

Černý obchod s vakcínami frčí o sto šest

Většina těchto nelegálních prodejců dokončila 100–500 transakcí, což ukazuje, že skutečně obchodují. Není ovšem známé, co přesně zákazníci na Darknetu nakonec dostanou. Odborníci společnosti Kaspersky, zatím nepotvrdili, kolik dávek vakcín inzerovaných online jsou skutečné dávky získané od zdravotnických zařízení, a jaká část z reklam je podvod.

Zdroj: Unsplash

Ani ti, kterým jejich dodavatelé něco doručí, si nemůžou být jistí, že obdrží účinnou vakcínu. Navíc je volný obchod s tímto druhem látek nezákonný. „Na Darknetu najdete téměř cokoli, takže není divu, že se prodejci pokusili zneužít celosvětové očkovací kampaně. Za poslední rok se stala celá řada podvodů souvisejících s Covid 19 a mnoho z nich bylo úspěšných.

Momentálně se prodávají dávky vakcín, ale na trhu jsou k mání také záznamy o očkování – falešná potvrzení, která umožní svobodně cestovat. Je důležité, aby uživatelé byli opatrní při jakékoli „dohodě“ související s pandemií. A samozřejmě není dobrý nápad koupit si vakcínu na Darknetu,“ říká Dmitrij Galov, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky. Více o operacích s vakcínami na Darknetu lez najít v článku na Kdaily.com. 

Zdroj: Unsplash

K ochraně před podvody spojenými s pandemií Covid19 odborníci společnosti Kaspersky doporučují:

  • nikdy nekupujte žádné léky, ani vakcíny na Darknetu;
  • pokud uvidíte reklamu na něco, co souvisí s COVID, pečlivě se podívejte na adresu stránek, které navštěvujete;
  • phishing odhalíte také díky odlišnostem v textu, nebo díky netradiční doméně – například .com.tk místo .com. – na těchto stránkách nikdy nezadávejte své osobní údaje;
  • věnujte pozornost gramatice a rozložení textu na webech, které navštívíte, a v e-mailech, které dostáváte – pokud tam něco nesedí, pravděpodobně to opravdu není v pořádku.
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close