MacNovinky

Přivítejte macOS Sierra: Hromada nových funkcí s důrazem na efektivitu

IMG_0926

macOS Sierra

Ano, spekulace se potvrdily, z Mac OS X se stává líbivější a jednoduší macOS. A první verze označení macOS je Sierra, opět zůstáváme v Yosemitském parku, číselné pojmenování pokračuje na 11.12. Jako každý rok, Apple představil ohromné množství novinek pro jeho nejnovější operační systém. Jak už je zvykem, vývojáři si Sierru vyzkouší již dnes, veřejné beta verze dorazí v červnu a pro širokou veřejnost se zpřístupní na podzim letošního roku.

IMG_0961

Auto Unlock

Tuto funkci už jsme mohli na macOS používat delší dobu, ale to pouze s aplikacemi třetích stran. Apple automatické odemykání ovšem integroval přímo do operačního systému. Pokud otevřete svůj MacBook a u sebe budete mít hodinky Apple Watch, automaticky se odemkne a nebude potřeba zadávat žádné heslo. Tato funkce však byla zmíněná pouze při spojení s Apple Watch, u iPhone se této funkce nejspíše nedočkáme, nicméně čerstvé predikce hovoří o opaku.

IMG_0928

Universal Clipboard

Po této funkci volali uživatelé Applu již delší dobu, univerzální propojení schránky mezi macOS a iOS. Praktické využití se týká nejenom textu ale také fotografií a map. Pokud si tedy zkopírujeme fotografii na iPhonu můžeme ji vložit do dokumentu přímo na macOS. V tomto bodě si Apple od nás odnáší velikou pochvalu.

IMG_0929

iCloud Drive

Úložiště od Applu je co se týče funkcí lehce za konkurencí, ale to se nejspíše se Sierrou změní. Pomocí iCloud Drive se vám budou sdílet do ostatních zařízení nejen data přímo ve složce úložiště, ale také plocha a ostatní složky, které si navíc zachovají pozice. Pokud tedy na plochu v MacBooku umístíte dokument, tak na iMacu ho najdete přesně na stejné pozici. Pokud se vám stávalo, že na vašem 128gb MacBooku neustále docházelo místo, Apple má pro vás řešení, bude totiž sledovat soubory a data které nepoužíváte a ty na pozadí přesune na úložiště, aby vám ušetřil místo na SSD. Pokud ho pak budete chtít použít, opět se obsah z úložiště stáhne.

IMG_0931

Apple Pay

Zajímavá ale u nás nepoužitelná funkce. Přímo v macOS lze nově nakupovat přes Apple Pay a to přímo v prohlížeči, bohužel ale jen v Safari a u sebe musíte mít iPhone přes který platbu ověříte. Do budoucna, pokud se objeví Apple Pay i v České Repulice, budou tuto funkci moci využít například české e-shopy.

IMG_0939

Tabs

Záložky česky řečeno, Apple implementoval do celého systému macOS. Pokud jste na ně zvyklí v Safari či Chrome, nově je můžete použít ve všech aplikacích které používáte, od map přes poznámky po aplikace třetích stran jako například Skype. Vývojáři navíc nemusejí své aplikace upravovat.

IMG_0947

Picture in Picture

Stejně jako minulý rok na iOS, na macOS lze nově využít PiP a to ve videích přímo z prohlížeče. Zatím ale není jasné zda tuto funkci může využít i aplikace třetí strany.

IMG_0952

Siri

Konečně v macOS. Plnohodnotná Siri i s funkcemi navíc, můžeme se ptát na otázky typu “Ukaž mi dokument, který jsem napsal před týdnem a byl označen štítkem práce”, výsledky lze navíc okamžitě použít. Siri dokáže vyhledávat informace a fotografie na internetu nebo odesílat textové zprávy. Apple ji navíc otevřel vývojářům, takže brzy můžeme očekávat větší podporu aplikací. Bohužel u nás opět bez podpory naší mateřštiny.

IMG_0954

Nový macOS nás v redakci hodně překvapil, a to hlavně jeho funkcemi které pracují za vás, aniž by jste to zaznamenali. Siri za vás bude vyhledávat, psát a odesílat, iCloud za vás bude spravovat data a Apple Watch vám odemknou MacBook. Jsme velmi nadšení z nové verze macOS a budeme se snažit vám co nejdříve poskytnout první dojmy z testování vývojářské beta verze.

Martin Kaše

Vývojář mobilních a webových aplikací. Technologický nadšenec, fanoušek Applu, PlayStationu, punkové hudby, milovník dobrého piva a českého vína.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button