Články

Lightning konektor již brzy odejde do důchodu. Na iPhone s USB-C však rovnou zapomeňte

Když Phil Shiller představil v rámci uvedení iPhone 5 rozhraní Lightning, hovořil o něm jako o konektoru pro další desetiletí. A jelikož se pomalu a jistě blížíme desetiletému výročí, nabízí se tedy otázka, co bude následovat.

Konektor Lightning se v poledních letech stal povinnou výbavou každého nového iPhonu. V roce 2012 nahradil 30pinový konektor, který byl v porovnání se současným řešením mnohem větší a také náchylnější k mechanickému poškození. Postupem času však Apple začal u svých produktů přecházet na USB-C zaujímající pozici univerzálního rozhraní, které lze použít napříč všemi technologickými segmenty.

Na USB-C přešla již drtivá většina výrobců chytrých telefonů a další elektroniky, což spotřebitelům výrazně ulehčuje otázku konektivity. Jedním typem rozhraní totiž můžete nabíjet například chytrý reproduktor, nejrůznější gadgety a případně stejným kabelem můžete připojit monitor k počítači a zároveň jej ještě nabíjet.

Neochota Applu přejít na USB-C má své důvody

Není tedy divu, že neochota Applu přejít u iPhonu na USB-C vyvolává u řady uživatelů značné rozhořčení. Pokud ale půjdeme v rámci tohoto tématu o něco hlouběji, tak to vypadá, že Lightning z modelové řady iPhone jen tak nezmizí. Část odborné komunity se totiž domnívá, že přijetí USB-C v iPhonu by mělo negativní dopad na partnerský program MFi (Made For iPhone), který mimo jiné představuje nezanedbatelný přísun financí do firemní pokladny Applu.

Foto: Unsplash (autor: Manahil Manstashah)

Apple se také údajně obává úrovně standardu voděodolnosti rozhraní USB-C, která je nižší než v případě konektoru Lightning. Každá mince má zkrátka dvě strany a pokud se na tuto problematiku podíváme optikou výrobce, naděje, že Apple jednoho dne představí iPhone s USB-C, nejsou kdovíjak vysoké.

Existuje pouze jediné řešení

Když k tomu navíc připočtu fakt, že Apple dlouhodobě směřuje k bezdrátovým technologiím, tak existuje pouze jediný možný scénář, v němž hraje hlavní roli smartphone bez jediného konektoru. Jisté indicie představují poslední dvě generace iPhonů s podporou MagSafe. Systém kombinující magnety a indukční nabíjení se zatím prezentuje jako univerzální rozhraní, které mohou využívat nejen nabíječky, ale také pouzdra a další doplňky. V současné době jde o poměrně mladou technologii, která teprve čeká na svůj další rozvoj. Již nyní je ale jisté, že Apple v ní vidí velký potenciál. Upřímně pak nedává smysl, aby iPhone přešel z Lightning na USB-C jen na přechodné období, když už máme MagSafe.

iPhone 13 Pro Max
Foto: Richard Streit (CeskyMac.cz)

Je daleko pravděpodobnější, že Apple nechá Lightning dosloužit, aby následně přeskočil na čistě bezportové řešení. V podstatě jediný, kdo do toho může nakonec hodit vidle, je Evropská Unie, která navrhla směrnici vyžadující, aby všechna elektronická zařízení byla vybavena společným portem. Pokud by EU nařízení letos schválila, pro Apple to přesto nemusí představovat zas až takovou překážku. Navrhovaná směrnice se totiž vztahuje pouze na zařízení, která se nabíjí prostřednictvím kabelu. A tím se opět dostáváme k tomu, že jediným východiskem je uvedení iPhonu, který nebude disponovat vůbec žádným konektorem.

Samotná EU totiž uvádí, že pokud zařízení spoléhá výhradně na bezdrátové nabíjení, nutnost implementace USB-C nebude vyžadováno. Po schválení evropského nařízení se navíc rozběhne dvouleté přechodné období, během něhož by měl Apple dostatek času na vylepšení MagSafe rozhraní, aby nadobro opustil Lightning ve prospěch bezdrátové budoucnosti.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button