iPadiPhoneiPodNovinkyTipy a triky

Jak na profesionální fotografie vaším iOS zařízením (3. díl)

V minulých dílech (první díl, druhý díl) jsme se naučili správně fotografovat a dozvěděli jsme se i něco málo o vybavení a příslušenství, které si můžeme k našemu zařízení zakoupit. Dnes se dozvíme něco málo o úpravě fotografií. Zkusíme si fotografie upravit a řekneme si, jak vaše fotografie upravit přímo ve vašem zařízení, aby vypadaly jako od profesionála.

Jak upravovat?

Stejně tak jako u fotografování, tak i dobře upravovat fotografie není jen tak. Jde o trénink a než se naučíte správně fotografie upravovat, bude vám to chvíli trvat. Nicméně tak jako v životě, tak i v úpravě fotografií musíme mít v hlavě pravidlo, že se nic nesmí přehánět. Toto pravidlo si dobře pamatujte, přehnané efekty totiž nejsou v módě. Pokud budete používat přehnané HDR, vintage aj., budete fotografům pro smích. Pokud chcete mít fotografii perfektní, nic nepřehánějte a hledejte, co vaší fotografii chybí. Každý profesionální fotograf dělá nejdříve hrubou úpravu. Při této úpravě právě hledá chyby a snaží se je na fotografii redukovat. V těchto základních úpravách nastavíme správnou expozici, kontrast, stíny, světla, atd. Záleží na tom, jakou fotografii a objekt jste vyfotili. Například krajina se upravuje většinou jednoduše a udělá se pouze výše zmíněné. Zatímco fotografové portrétu například rádi přidávají různé filtry a jiné.

uvodni

Jakou aplikaci použít?

My v redakci jsme zkoušeli opravdu mnoho fotografických nástrojů a pokusíme se vám nějaký doporučit. V App Store můžeme najít opravdu stovky aplikací, u kterých vidíme perfektní fotografie. Je nutno si ovšem uvědomit, že se jedná o reklamu a tyto fotografie jsou většinou focené profesionálními fotoaparáty a běžně jsou i upravovány v drahých fotografických editorech. Pár aplikací ovšem stojí za zmínku a záleží pouze na vaší chuti, pro jakou se rozhodnete. Důležité pak také je, jestli jste začátečník, anebo už v editorech něco umíte. Většina aplikací nabízí jak klasické úpravy (kontrast, jas, doostření, apod.), tak i filtry, které jsou jednodušší a rychlejší na použití. Mezi jedny z nejlepších aplikací, které vám pomůžou fotografii dotáhnout k dokonalosti, lze řadit například tyto: Afterlight, Camera Plus, Lightroom, Photoshop Express a nebo Snapseed. Některé aplikace nabízí pouhou úpravu fotografií a některé zvládnou i přímo fotografovat. Myslíme si, že fotografování uvnitř těchto aplikací je spíše zbytečné, proto doporučujeme fotografovat klasickou aplikací fotoaparát a fotografie až poté upravit v některé z aplikací.

snapseed

Aplikace Snapseed nabízí opravdu široké spektrum využití viz níže

Snapseed

Hned po první zkoušce nám ze všech aplikací nejvíce padla do oka aplikace Snapseed. Uvnitř této aplikace najdete opravdu vše, co k úpravě potřebujete. Jednoduchými gesty se brzy naučíte aplikaci ovládat a najdete všechny potřebné funkce jako jas, doostření, stíny a mnoho jiných funkcí. Jako v jedné z mála aplikací můžete i používat štětec, kterým například ztmavíte nebo zesvětlíte jen část fotografie. To se může opravdu často hodit například ke ztmavení oblohy na fotografii nebo zesvětlení některých tmavých částí fotografie. Aplikaci si můžete zdarma stáhnout v App Store.

2

Fotografie před a po použití manuálních úprav v aplikaci Snapseed

Černobílá fotografie

Nebaví vás barvy? Na závěr pro vás máme tip, jak lépe podtrhnout určitou atmosféru na fotografii. Zkuste černobílou! Často, když fotografii ukradnete barvy a necháte ji černobílou, dostane úplně jiný ráz. Stáhněte sytost a hrajte si s kontrastem. Stačí na to pár sekund a pokud jste fotografii vyfotili dobře, může se z ní stát opravdu skvělé umělecké dílo. Často pomůže přidat do fotografie šum, poté fotografie vypadá jako ze starých kinofilmových zrcadlovek, kterými fotografovali naši dědečkové. Tyto fotografie mají své kouzlo, často je černobílá fotografie také jednodušší na vnímání a podtrhne určitou věc na fotografii tak, že nás zkrátka vtáhne do děje.

cernobílá

Znovu úprava v aplikaci Snapseed, černobílá zde perfektně podtrhla pochmurnou atmosféru fotografie

Katka Válková

Milovnice přírody, umění a moderní technologie. Studuje gymnázium a zajímá se o společnost Apple.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button